Reacties 2017-2 ('De wereld van de VOC') Leuk dat u aandacht schenkt aan het dieplood (de ziel om grondmonsters te bestuderen). U kende dat fenomeen niet. Ik zelf kwam onlangs een foto tegen van het Hydrografisch opnemingsvaartuig Eilerts de Haan (ca. 1925) waar deze methode ook nog gewoon werd toe gepast. Dat het nog zo lang in gebruik is gebleven wist ik ook niet. (Ron Guleij NA, Afd. Presentatie, collectiespecialist Kartografie) 2017-2 (Historisch nieuws: CIA ontdekte tekengereedschap) NB Navraag leerde dat het Kadaster museum geen luizenkam heeft, hoewel luizen in de pels van het Kadaster daar niet zijn uitgesloten! Het bij bovenstaand artikel afgebeelde in strument, dat volgens de CIA in de eerste helft van de twintigste eeuw in gebruik was bij OSS-cartografen, verdient nauwelijks het epitheton 'historisch'. Het werd nog aan het eind van die eeuw gebruikt in de olie-exploratie bij de geofysische interpretatie van reflectie-seismisch 'erfgoed'. Reflectie-patronen van zulk 'erfgoed' hadden nogal te lijden onder de interferentie tus sen primaire reflecties van doel- horizonten met die van secun daire en hogere orden reflecties, signaal ('ruis') reverbererend tussen - bij voorbeeld - zee bodem en zee-oppervlak. Waar de helling van de zeebodem sterk divergeert van die van de primaire reflectors is zon 'multipel' ('mul', links in figuur) gemak kelijk te onderschei den. Maar waar de helling van de 'multipel' samen valt met en dus positief cq nega tief interfereert met de primaire reflector (rechts in figuur kon/kan de uittrekbare "luizenkam" ge bruikt worden om de mogelijke positie van zo'n 'multipel' te bepalen. (Theo van Hengel) 141 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 39