schilderij over en van Frans van Hasselt in de Aula (de 'Ufo' van Bakema, 1959 - 1966, vol gens www.architectuur.org 'een van de weinig uitgesproken voorbeelden van brutalisme in Nederland'.) In DHC 2015-4, p. 163, schreef ik over deze Van Hasseltsteen: Intussen is deze verwijderd, gefixeerd in een krat opgeslagen en niet eens te fotograferen. Wie een eerdere foto heeft is daarmee welkom en terugplaatsen is een ideaal'. Die foto is er dus vast en de exacte tekst van de steen blijkt te zijn: 'Frans van Hasselt - pionier van het academisch stu- dentenverzet - 23 november 1940 - "Zalig zijn zij die vervolgd worden om der gerechtigheid wille".' De foto ernaast is van de plaquette uit 2014 aan het Oostplantsoen. Daarop staat de bijbeltekst niet meer: 'In dit voormalige ge bouw van de Technische Hogeschool Delft kwamen op 23 november 1940 honderden studenten bijeen om te protesteren tegen de schorsing van Joodse docenten door de nazi's. Na een toespraak van de student Frans van Hasselt besloten ze spontaan te gaan staken. Het was de eerste massale staking in Neder land tegen de Duitse bezetting (1940-1945).' Ook herdenkingsregels 'gaan met de tijd mee' en vraagt dat niet om oude stenen te respec teren? Het is een mooi en boeiend boek en de tekst is zó van insiders dat daar voor mij geen kantte kening bij is te vinden. Dat geldt wel de beeld redactie inzake één foto. Van het 'professoren paleis' van Mijnbouwkunde (sinds 2010 ook voor Science Centre Delft) staat er tweemaal dezelfde anonieme, ongedateerde oblique luchtfoto in. Die bij het hoofdstuk over dat pand is daar een must, maar bij het voorwoord had ook wel het Geodesiegebouw uit de TTC- tijd kunnen staan. (Deze redactionele keuze heeft wel als voordeel dat zodoende ook het afgebroken pand Kanaalweg 3b van 'de MD' er tweemaal in staat, inclusief een vroeger kamerraam waarachter ik jaren werkte.) En de poort op p. 22 is de Waterpoort uit Sneek! Niks Bolsward. Het was een prachtidee van DHC-bedrijfs- donateur Facto Geo uit Deventer om de onder steuning te geven om dit aan alle donateurs te kunnen schenken, dank daarvoor! Dank past naar mijn idee ook 'mobilisator' Joop Grave- steijn: had er zonder hem wel 20% geodesie in gestaan? Adri den Boer Rianne Frauenfelder, Schatten van kaarten. Historische kaarten uit Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk Vlaanderen, 60pagina's, uit gave gemeente Sluis, 2017, 7,50 (Ook ver krijgbaar via museuminfo@zeelandnet.nl) 'De cartografie van Zeeuws-Vlaanderen en het noordelijk deel van Vlaanderen behoort tot de interessantste van de Nederlanden. Enkele van de oudste regionale kaarten komen uit dit ge bied. De cartografische ontwikkeling is aan de hand van de kaarten van deze streek goed te volgen.' Die volzin kwam al in folders voor als motivatie van een project van vier tentoonstel- lingen, die dit jaar in die regio gehouden wor den (zie kader), maar het boekje vermeldt het herhaaldelijk én overtuigt ervan! Internationaal is het ook: het voorwoord is van een wethouder van Sluis en de burgemeester van Damme (B). Voorin het boekje worden aspecten van histo rische cartografie voor een breed publiek (van af 12 jaar) uitgelegd. Als hoofdmoot van het werkje worden twintig kaarten afgebeeld en kort beschreven. Het 'oudste kaartje der Nederlanden' is een schetsdiagram van 1280/1307 van het gebied tussen Aardenburg en Boekhoute. vastgehecht aan een meer dan drie meter lange cijnsrol. ('Er wordt tevens ge- 145 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 43