arten wag gemaakt van de twee nieuw gestichte kerkdorpen Sint-Laureins en Sint-Jan-in- Eremo, die visueel zijn weergegeven als kerk jes.') Een kaart van circa 1358 van polders langs de kust van Groede wordt 'de bijna- oudste kaart van Nederland' genoemd. Ook als het om algemeen bekendere kaarten gaat lijkt het boekje volledig. Bij de kaart van Damme volgens Jacob van Deventer staat: 'Dat bij de interpretatie toch voorzichtigheid geboden is, bewijst de situering van het Sint-Janshospitaal: het is langs de verkeerde zijde van de straat afgebeeld.' 'Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) werd Damme door de Spaanse in genieurs omgebouwd tot een moderne vesting, volgens het Oud-Nederlandse stelsel', aldus de internationale toelichting bij de kaart ervan uit 1649 van Joannes Heijmanszoon Koeck. Bij de gemeentekaart van Sluis van J. Kuyper wordt aan een breed publiek verteld dat hij gebruik maakte van 'kadasterkaarten en de Topogra- phische en Militaire Kaart'. Niet alleen heel oude kaarten zijn aan oorlogen te danken; het gedrukte Basisplan voor de wederopbouw - de 'wederopbouwkaart' - van Sluis is van 1946. De meest recente afbeelding is een Landsat- satellietfoto. 'In tegenstelling tot landmeters (land- en zeekaarten) en vliegtuigen (lucht foto's) zijn satellieten in staat grote stukken van het aardoppervlak af te tasten', aldus een volzin daarbij. Voorin het boekje komen land meters al royaal en gekleurd in beeld: de mili taire landmeters van Vernet uit 1812, vaklui op de prent van de Practijck des Landmetens van Sems en Dou uit 1600 en 'Johannes Schagen Geometra' in een cartouche van 1649. Een internationale literatuuropgave mankeert niet. Aanbevolen, zeker voor Zeeuwen en Belgen! Adri den Boer De vier tentoonstellingen waarbij het boekje is uitgegeven, zijn: - Museum Het Bolwerk, IJzendijke: Stampij langs de Staats-Spaanse linies (t/m 30 oktober 2017) - Belfort, Sluis: Sluis op de kaart. Van een internationale havenstad tot een internationale toeristenstad (t/m 17 september 2017) - Archeologisch Museum, Aardenburg: (Niet) Alles op één kaart. De ontwikkeling van de historische cartografie van West-Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk Vlaanderen (t/m 30 september 2017) - Bezoekerscentrum Damme en de Zwinstreek, Damme (B): Damme door de tijd (t/m 30 december 2017) Soms gaat het om meer dan kaarten. Van Aardenburg wordt vermeld: 'Tot slot worden ver scheidene historische werken over cartering getoond alsmede antieke en moderne carterings- instrumenten.' Van het Belfort te Sluis staat er: 'Verder wordt ruimtelijk materiaal getoond, in het bijzonder landmeetinstrumenten.' 146 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 44