Column: leuke landmeethumor bestond wel! 148 P0^"- rf—twrti vm iSf w j^. M AO A ST EK «-ANDMEETKUNÜË a In Geo-Info 2017-3 was de eerste coverstory 'Uitbreiding van lesbox met landmeetapparatuur van provincie Gelderland' leuk bedoeld. Om een 'Grond- pot' en een 'Veldbroek' als apparatuur te betitelen was vermakelijk, maar toch: het kon ooit leuker. In de jaren dertig van de twintigste eeuw was een feuilleton reeks over Kadaster en landmeetkunde in 'De Rotterdammer, a-r. dagblad' (tégen de Franse revolutie dus) erg leuk over dat toch Franse exportproduct Kadaster. (Tegenwoordig is 'De Rotterdammer' nog slechts een café in Stroe!) De auteurs waren Van Riessen, Harkink en Van der Werff. 'De Hoofdredac teur stelde den eisch, dat de stukjes populair zouden zijn, begrijpelijk voor hen, die iets meer wilden weten over het werk van den landmeter, dien men, vergezeld van zijn arbeiders met de bekende rood-witte stokken, in de stad of op het platteland, aan den arbeid ziet', aldus het genoemde trio in november 1935 in hun voorwoord in een bundel ervan. 'Met den landmeter op stap. Populaire geïllustreerde beschrijving van de sociale betekenis van het Kadaster en de landmeetkunde' kwam van de pers bij de 'Electrische drukkerij 'de Industrie" van J. van Druten in Utrecht. In 1935 nam Harkink 1 ■»»•*- u— de serie op onder 'Diversen' in zijn bteratuuroverzicht in K&L. Daarna duur de het tot 2009 totdat ik in de rubriek Varia in dit tijdschrift enkele regels citeerde uit de Nieuwe Leidsche Courant, ook een editie van het krantenkwartet van de gereformeerde Hendrik Diemer. René van der Schans gebruikte de reeks in 2010 in een lezing en zodoende ook in Geo-Info. (Dit alles vol gens de DHC-tijdschriftendatabank.) De landmeter heette menéér Piket en de meetarbeiders Piet Pinnema en Janus Kleiprikker! Wat voorbeeld fragmenten? Na de opmerking dat er zoveel minuutpercelen waren, omdat de landmeter daarnaar werd betaald: 'Hij maakte er dus liever veel dan weinig. Liever de kaart van een krentenbrood dan een witte brood, was het motto.' Herbergier Vat wilde ook door een theodoliet kijken en zo zei landmeter Piket: 'Laat ik even iets voor U instellen. Ik zal U in gindsch dorp op de klok laten kijken. Maar U moet niet schrikken, want Uzult dien toren op zijn kop zien staan.' Bij een grensuitzetting wilde een slager de land meter een ham meegeven ('Al zien de ambtenaren er nog maar welgedaan uit, met al die salariskortingen zal zoo'n extraatje de vrouw wel welkom zijn.) Piket bleef integer: 'Iedere attentie, die U mij zoudt willen bewijzen, moet ik afslaan: alleen een kop koffie of een sigaar mag ik aannemen, mits die mij uit beleefd heid wordt aangeboden.' De slager snapte niet dat naast het Kadaster ook de provincie nog mat (vast Gel derland dus!). Landmeter Piket antwoordde eerst dat iedere dienst een ander meetbelang had en andere nauwkeurigheidseisen stelde. 'Maar ik kan u misschien troosten met er aan toe te voegen, dat de samen werking tusschen landmetende overheidsdiensten in deze tijden van bezuiniging ernstig wordt overwogen en dat er gelukkig reeds voorbeelden van en dergelijke samenwerking bestaan', aldus het vervolg. Het werkje telt 40 bladzijden en kostte volgens het Nieuwsblad voor den Boekhandel van 3 januari 1936 een kwartje. Nu is het op internet regelmatig voor meer te koop, aanbevolen! Ik dank mijn eerste druk aan Ben de Bruin, maar voorin prijkt nog een eerdere bezittersnaam. Uit 1936 is er nog een tweede druk. De Oprechte Haariemsche Courant van 1 maart 1940 gaf door dat deze door de Stadsbibliotheek daar tegelijk was aange schaft met wat heette 'Landmeten en waterschappen' van Van Leusen.... Natuurlijk is er ook jongere landmeethumor: 'Landmeter aangezien voor flitspaal. Het verkeer is vanmor gen massaal op de rem gaan staan voor een flitscontrole. Dachten ze. Het bleek echter een landmeter te zijn die aan het werk was langs de A12. Het meetinstrument lijkt op een flitsapparaat.' (AD, 27-09-2016) Adri den Boer Exacte Wrten w-hap pen: Bolley. C. M.Dt lucht en haar geheimen. 1Ü3S; Lflistn, H. J. vant Landmeten en waterschappen, ISSfl; Met den landmeter op Atap, 1938. 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 46