hof 37 te 's-Gravenhage, waar ook de hypo- theekbewaring en de landmeetkundige dienst waren gehuisvest. Die huisvesting behoedde Stoorvogel voor evacuatie naar Deventer, waarheen het hoofdkantoor van het departe ment in 1943 werd overgebracht. Stoorvogel - en ook Houben - zal het in de Tweede Wereld oorlog niet gemakkelijk hebben gehad. De bezetter zadelde het Kadaster op met allerlei maatregelen over vervreemding van landbouw gronden, deviezenbepalingen, Joods grondbe zit, controle op hypotheekrente enz. Daarnaast moesten opgaven worden gedaan over bij het Kadaster werkzame mannen ten behoeve van de tewerkstelling in Duitsland, de Ariërverkla ring, enz. Het betekende een voortdurend balanceren tussen formele medewerking en sabotage. De bezetting had het rechtsverkeer in onroerend goed sterk doen teruglopen, maar direct na de bevrijding kwam er werk aan de winkel: heel veel zelfs. Persoonlijk heb ik Stoorvogel niet gekend, hoewel hij in 1982 nog aanwezig was bij de viering van het 150-jarig bestaan van het Kadaster. Maar collega Jo Henssen (1926-2015) heeft nauw met hem samengewerkt en roemde altijd Stoorvogels kalmte, inzicht, wijsheid, kennis, integriteit en groot gezag. Ik geloofde dat allemaal graag, want Jo was een scherp criticus. Per 1 mei 1947 stelde de minister een afdeling Kadaster en Hypotheken in (vanaf 1956 directie ge naamd), zodat Stoorvogel wat personeel kreeg. Hij bleef echter een adviseur van de minister en had over het personeel van het Kadaster in den lande geen zeggenschap, althans formeel niet. Stoorvogel had een afkeer van overhaaste beslissingen. Onder Stoorvogels leiding kwam heel wat tot stand; te noemen is: de letterlijke overschrijving van akten werd vervangen door indiening van afschriften; een nieuwe regeling voor de scheepsboek- houding, in verband met het nieuwe binnen- vaartrecht; regeling van de appartementseigendom; het filmplan, waardoor mechanische repro ductie mogelijk werd; inzet van fotogrammetrie voor kaartvervaar diging; inzet moderne apparatuur: rekenmachines, planimeters, lichtdrukapparatuur, dienst auto's, e.d.; een nieuwe Instructie Kadaster. Stoorvogel ging op 1 juni 1958 met pensioen. Op die dag volgde mr. ir. S.M. Meelker (1913 1968) hem op; hij was reeds vanaf 1 juni 1951 werkzaam ter directie Kadaster en Hypotheken op het ministerie. Meelker trad in de voet sporen van Stoorvogel. Hij was zeer erudiet. In 1937 was hij landmeter te Amsterdam gewor den, later te Eindhoven, Almelo en Groningen. In 1955 haalde hij zijn doctoraal examen rech ten en een jaar later werd hij geodetisch inge nieur. Als secretaris van de Staatscommissie inzake het Kadaster heeft hij aan de totstand koming van het rapport van die commissie veel werk verricht. Hij leed in toenemende mate aan suikerziekte en is lange tijd ziek thuis geweest. Aan zijn ziekbed op het eind van zijn leven, wilde hij slechts één medewerker van het Kadaster zien: Jo Henssen, met wie hij goed kon samenwerken. Zijn ziekte noopte deze begaafde man om per 1 januari 1968 ont- 111 W.F. Stoorvogel mr. ir. S.M. Meelker 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 9