De aanleiding tot de driehoeksmeting van Krayenhoff en de werkzaamheden tot 1801 Jan Stehouwer Inleiding De in Dokkum geboren Fries Jemme Reiners- zoon, die zichzelf de Latijnse naam Gemma Frisius had toebedacht, heeft in 1533 het theo retische principe van de driehoeksmeting be schreven.1 In 1617 heeft onze landgenoot Snel van Royen (1580-1626), die zichzelf Snellius noemde, dit in praktijk gebracht door het me ten van een driehoeksnet dat bestond uit veer tien torens tussen Alkmaar en Bergen op Zoom. Zijn metingen waren niet bestemd om dat gebied op te meten en in kaart te brengen, maar ten behoeve van een zogenaamde graad meting. Hierbij bepaalt men met een hoek- meetinstrument, in dit geval een groot kwa drant, het verschil in de geografische breedte (dus het verschil in de metingen van de hoogte van de Poolster, de zogenaamde poolshoogte) tussen twee punten die ongeveer op dezelfde meridiaan liggen. Uit dat verschil kan men dan eenvoudig de omtrek van de aarde berekenen.2 Maar aan de op 2 juni 1758 in Nijmegen ge boren Cornelis Rudolphus Theodorus Kraijen hoff3 komt de eer toe, dat hij de eerste was die een driehoeksmeting heeft uitgevoerd die het toenmalige volledige grondgebied van ons land besloeg, en die was bedoeld als grondslag om van dat gebied een kaart te vervaardigen! Limburg behoorde toen nog niet bij ons land, en komt dus ook niet in zijn driehoeksnet voor. Hij voerde zijn metingen uit tussen 1802 en 1811. In dit artikel ga ik in op de vraag: wie was die Krayenhoff eigenlijk, en wat is de aan leiding geweest voor zijn driehoeksmeting? Hierbij zal ik ook moeten ingaan op de poli tieke omstandigheden in zijn tijd, en op zijn familie, omdat dat ook weer van belang is voor deze en mijn volgende aflevering. Daarin zal ik Afb. 1. Kraijenhoff, zoals hij staat afgebeeld op de voorkant van de biografie geschreven door Uitterhoeve. 1 Meer informatie over Gemma Frisius is te vinden in "Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen" van Gemma Frisius, met een inleiding en nabeschouwing door H.C. Pouls. Uitgave: Nederlandse Commissie voor Geodesie, uitgave in samenwerking met de Stichting De Hollandse Cirkel, Delft, december 1999 2 Zie verder in: N.D. Haasbroek. "Gemma Frisius, Tycho Brahe and Snellius and their Triangulations". Uitgave van de Rijkscommissie voor Geodesie, Delft 1968 3 Wilfried Uitterhoeve. De eerste afbeelding toont de voorkant van het boek, waarbij de schrijver de naam schrijft met "ij" i.p.v. "y", zoals bijna overal elders. De naam is in manuscripten inderdaad geschreven met "ij", maar in het drukwerk, waarin destijds de persoonsnamen veelal met hoofdletters werden geschreven, werd deze meestal als "Y" weergegeven. De schrijver licht dat toe op blz. 11 van zijn boek. Omdat bij het zoeken in Google de naam met "Y" de meeste resultaten oplevert, gebruik ik meestal die schrijfwijze. 2017-4 De Hollandse Cirkel 157

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 11