dan verder ingaan op de werkzaamheden voor zijn triangulatie en speciale aandacht besteden aan de punten van zijn driehoeksnet gelegen in het zuidelijke deel van de Veluwe, met name het punt Imbosch. Ouders Zijn ouders waren Cornelis Johannes Krayen- hoff en Clara Jacoba de Man. Zijn moeder was van goede afkomst, de familie De Man was uitgegroeid tot een vermogend geslacht. Eén van haar broers, Engelbert, was 'raad en schepen' in Nijmegen, een ander, Maximiliaan Jacob (sr.), was er stadsgeneesheer. Zij waren protestants en bijna allemaal fel stadhouders gezind.4 De vader van onze Krayenhoff was een Genie-officier. Deze functie leverde niet voldoende op om het grote gezin te kunnen onderhouden. Daarom kocht hij in 1763, mede als een goede belegging van het door zijn echt genote ingebrachte vermogen, de bierbrouwerij de Roode Leeuw, en plaatste die op de naam van zijn zoon.5 Omdat zijn zoon op 8-jarige leeftijd, tot groot verdriet van zijn ouders, nog geen enkele opleiding had gevolgd en amper kon lezen of schrijven, besloot hij om zijn zoon zelf maar te proberen wat kennis bij te bren gen. Hij gaf hem regelmatig 's avonds ongeveer vier uur les. Hij deed dat kennelijk prima, want zoonlief deed geweldig zijn best om zich op de daarop volgende dag de stof eigen te maken. Als zijn vader op pad moest voor zijn werk zaamheden voor de diverse waterbouwkundige commissies, nam deze hem vaak mee, waarbij hij zelfs de kans kreeg om te oefenen in het landmeten en waterpassen. Ook de vesting bouw werd hem door zijn vader onderwezen, en hij oefende in Nijmegen met de schep in het nabootsen van vestingwerken. Hij wilde daar om op 11-jarige leeftijd graag, net als zijn va der, een militaire loopbaan kiezen, het liefst bij de Genie. Maar omdat zijn vader in zijn mili taire loopbaan nogal wat negatieve ervaringen had opgedaan werd hem dat verboden. Deze zag zijn zoon liever advocaat worden, en hij stuurde hem in 1770 naar de Latijnse school in Nijmegen.6 Maar kennelijk mocht hij zich toch nog blijven bezighouden met waterbouwkunde. Er is namelijk een kaart bewaard gebleven van een groot gedeelte van het rivierengebied uit 1772: "Caart van het Ampt van tusshen Maas en Whaal het Rijck, en het Schependom van Nijmegen, gecarteert door Corn. Johann. Krayenhoff (zijn vader) getekent door Corn. Rudolp. Theod. Krayenhoff Ejus Filio", hij was toen dus slechts 13 of 14 jaar oud!7 Na de zes jaar aan de Latijnse school in Nijmegen volgden nog tien maanden aan die in Arnhem, waar hij o.a. de beginselen van het Romeins recht leerde. Uiteindelijk is hij in september 1777 op 19-jarige leeftijd naar de Hogeschool (Universiteit) in Harderwijk gegaan.8 Afb. 2. C.J. Krayenhoff, de vader van C.R.T. Krayenhoff. Deze afbeelding is overgenomen uit het boek van Uitterhoeve, blz. 129, hij is afkomstig van het Nederlands Vestingmuseum in Naarden. 4 Uitterhoeve, blz. 26 5 Tydeman blz. 2; Uitterhoeve blz. 27/28 6 Tydeman, blz. 2 t/m 6 7 René M. Haubourdin, bij noot 6 op blz. 43. En: Uitterhoeve blz. 36 8 Tydeman, blz. 7 en 8; Uitterhoeve, blz. 39 t/m 43 158 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 12