De meeste kinderen uit Gelderland van ver mogende ouders gingen voor hun universi taire studie echter naar Utrecht of Leiden. Harderwijk stond bekend om zijn voordelige studie, deze reputatie wordt op een ietwat plastische wijze geboekstaafd in het volgende oude rijmpje: 'Harderwijk is een stadje van negotie Men koopt er bokking en bullen van promotie.' 9 Uit nieuwsgierigheid volgde Krayenhoff ook anatomische, fysiologische en chemische lessen. Omdat de rechtswetenschappen hem totaal niet konden boeien, heeft hij die lessen dan ook, zonder dat zijn ouders het wisten, niet meer gevolgd. Toen de grote vakantie begon durfde hij eigenlijk niet naar zijn ouders te gaan, omdat hij bang was voor hun reactie over zijn koersverandering bij de stu die. Daarom ging hij in Nijmegen eerst langs bij zijn oom M.J. de Man (sr), de arts, met de vraag of die zijn vader wilde voorbereiden op zijn verandering in de studie. Deze slaagde erin om zijn vader ervan te overtuigen dat hij zijn zoon niet moest verplichten een weten schappelijke studie te volgen die in strijd was met diens ambities. Zijn vader begreep wat een opoffering het al voor zijn zoon was, dat deze geen militaire loopbaan had mogen kiezen. Hij kreeg toestemming om een studie Geneeskunde te volgen, maar mocht daaraan voorafgaand studeren als Leraar (Doctor) in de Wijsbegeerte en Meester der vrije Kun sten. Deze laatste beide titels behaalde hij in 1780.10 In april 1782 overleed zijn vader aan een kortstondige hevige ziekte op de leeftijd van 60 jaar. Zijn moeder bleef achter met één zoon en zeven dochters, 'met zeer weinig middelen van bestaan'.11 Toch mocht Cornelis van haar doorgaan met zijn studie! Toen hij bezig was om zich voor te bereiden op de af ronding van zijn studie, gepland in het najaar van 1783, en hij eind juni voor de grote va kantie terug ging naar Nijmegen om daar aan de afronding van zijn dissertatie te werken, heerste in die stad een persloop-epidemie (dysenterie). Bijna alle artsen, onder wie ook zijn oom M.J. de Man (sr), waren door de ziekte aangetast. Onze Krayenhoff kon zich als aankomend arts uiteraard niet onttrekken aan de taken die hem hier te wachten ston den. Pas in de maand november keerde hij terug, zonder zijn dissertatie te hebben afge maakt. Op aanraden van zijn leermeesters heeft hij toen een dissertatie geschreven in het Latijn, waarvan de titel in het Nederlands is 'een kort overzigt, bevattende eene be schrijving van den Nijmeegschen persloop', waarop hij op 5 januari 1784 de graad van 'Medicinae Doctor' behaalde. Zijn in druk uitgegeven dissertatie was maar tien blad zijden 'dik'.12 Amsterdammer Op 15 april 1784 vestigde Krayenhoff zich in Amsterdam, waar hij enkele weken later toe stemming kreeg om een dokterspraktijk te beginnen. Behalve in de Geneeskunde was hij ook erg geïnteresseerd in de Natuurweten schappen en vooral in de leer der elektriciteit. Al in 1782 heeft hij, op verzoek van 'de Rege ring van de stad Doesburg' onder zijn leiding een bliksemafleider laten plaatsen 'om den grooten kerktoren aldaar' te beschermen tegen blikseminslag, 'welke de eerste was hier te lande aan zodanig stedelijk gebouw geplaatst'.13 Hij raakte in Amsterdam al spoedig bevriend met 'de meest beroemde Doctoren en Geleer den uit dien tijd' en dankzij hen verkreeg hij op 24 oktober 1784 het lidmaatschap van het geleerde Genootschap Concordia et Libertate in die stad. Op 20 maart 1788 trouwde Krayenhoff te Harderwijk met Johanna Geertruid van der Plaat, geboren te Grave aan de Maas, 'uit een 159 9 D.K. Bloemendaal: "Krayenhoff (1758-1840)", in het Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster, 16e jaargang nr. 3, mei 1958, blz. 82 t/m 89, dit gedeelte komt van blz. 84. Zie ook Uitterhoeve blz. 41 t/m 46, op blz. 43 is het rijmpje aangevuld als "...Men verkoopt er bokking, blauwbessen en bullen...". 10 Tydeman, blz. 8 t/m 10, Uitterhoeve, blz. 46 t/m 54 11 Tydeman, blz. 10; Uitterhoeve, blz. 54 t/m 56, relativeert de opmerkingen van Krayenhoff. 12 Tydeman, blz. 10 t/m 12; Uitterhoeve, blz. 56 t/m 59 13 Tydeman, blz. 13 en 14; Uitterhoeve, blz. 59 t/m 61 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 13