Dit was meteen het einde van zijn goedlopende dokterspraktijk. Hij ging naar het Franse leger, dat het zuiden van de Republiek al had ingeno men, om aan Generaal Daendels, 'eenen ouden Academie-kennis', zijn diensten aan te bieden. Het leger van de Fransen en de patriotten kon op 28 december 1794 via de bevroren Maas de Bommelerwaard intrekken. Binnen drie uur was deze volledig door de Fransen bezet. Het leger van de Prins van Oranje, de Engelse en de Keizerlijke (=Duitse) troepen, samen wel 60.000 man, boden vrijwel geen tegenstand.15 De opmars van het Franse leger verliep voor spoedig, en Daendels zond Krayenhoff op 18 januari vanuit Maarssen naar Amsterdam om te onderhandelen over overgave van de stad. Zijn onderhandelingen waren succesvol, en op 18 januari 1795 werd 's avonds door de (Pruisi sche) gouverneur het gouverneurschap van de stad overgedragen aan Krayenhoff. De vol gende morgen ging de macht van de stadsrege- aanzienlijk geslacht', met wie hij twee zonen kreeg.14 Het was de tijd van de Patriotten, die streefden naar minder macht voor de Stadhouder, en de aanhangers van het huis van Oranje, de Prins- gezinden. Krayenhoff en velen van zijn geleer de vrienden waren aanhangers van het patriot tisme. Maar toen begin oktober 1794 een door enkele vooraanstaande patriotten, onder wie Krayenhoff, een aangelegde voorraad wapens was ontdekt, werd het voor hem te gevaarlijk om in Amsterdam te blijven. Na zijn patiënten te hebben toevertrouwd aan een collega-arts, is hij op 29 oktober uit Amsterdam weggevlucht. 160 Afb. 3. Tekening van de in 1782 onder leiding van Krayenhoff geplaatste bliksemafleider op de toren van de kerk in Doesburg. Ook deze is overgenomen uit het boek van Uitterhoeve, blz. 60 en is afkomstig van de Bibliotheek Radboud Universiteit in Nijmegen. Afb. 4. Generaal Daendels zendt op 18 januari 1795 Krayenhoff vanuit Maarssen naar Amster dam. Schilderij van Adriaan de Lelie (voor de figuren) en Egbert van Drielst (voor de omgeving), 1795, uit het Rijksmuseum in Amsterdam. Overge nomen uit het boek van Uitterhoeve, blz. 133. Toen ik kortgeleden het boek van Kuipers uit 2013 heb aangeschaft bleek daar dezelfde afbeelding in te staan. Later zag ik zelfs, dat een uitsnede ervan met daarop Krayenhoff voor op de omslag staat afgebeeld! 14 In Tydeman, blz. 17, staat "In de maand April 1788", Uitterhoeve blz. 99 t/m 101 geeft de datum 20 maart 1788, gebaseerd op de officiële trouwakte. Krayenhoff noemt in zijn "Levensbijzonderheden..." zijn vrouw nog maar één keer. Het zal niet zo'n gelukkig huwelijk zijn geweest, zodat het niet verbaast dat hij zijn eigen trouwdatum niet weet. 15 Tydeman, blz. 16 t/m 23; Uitterhoeve, blz. 61 t/m 110; zie ook Van Meijgaard, blz. 13/14; Kuipers blz. 25 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 14