samenstelling van de nieuwe kaart belast.25 Nog voordat hij was benoemd, was hij met de hem beschikbare mensen al begonnen met het bewerken van het kaartmateriaal dat voorhan den was. Omdat hij wèl de opdracht gekregen had, maar daarbij géén budget beschikbaar gesteld was, moest hij de eerste medewerkers aannemen zonder ze direct uitzicht op salaris te geven. Hij rekruteerde in 1798 en 1799 zijn medewerkers dan ook uit de eigen familie kring, en uit oud-militairen. Zijn neef M.J. de Man (jr) was één van hen. Verder bleek dat er veel minder kaartmateriaal was dan verwacht, en ook kon hij niet beschikken over de kaar tenverzameling van de stadhouders, omdat die al in mei 1795 door de Fransen als oorlogsbuit naar Parijs was gebracht. Voor de aankoop van gedrukte kaarten was slechts een bedrag van 100 voorhanden. Ook het grote formaat van de bladen (88 x 98 cm) zorgde voor problemen. Nergens in Nederland en in Frankrijk waren zulke grote koperplaten leverbaar, zodat ze in augustus 1799 in het vijandige Engeland be steld moesten worden!26 De resultaten vielen hem niet mee, de op dezelfde schaal verkleinde kaarten waren niet goed aan elkaar aan te slui ten. Al bij de eerste van de negen bladen bleek het zijn idee, dat hij oud kaartmateriaal, bij voorbeeld van de waterschappen, tot dezelf de schaal zou kunnen verkleinen, om deze daarna aan elkaar te kunnen monteren. Het is bijna wel zeker, dat hij hierbij zelf gebruik gemaakt heeft van zijn eigen passerdoos, die nu tot de collectie van het Kadastermuseum behoort. Nog voordat de commissie zijn ver slag gereed had, kwamen er vele be zwaarschriften binnen van personen en instanties die het niet eens waren met deze bestuurlijke indeling. Eén staat, één natie was het standpunt van het Be wind, maar al snel bleek dat dit bewind zich daarmee bij de burgers niet populair maakte. Op 10 oktober 1798 werd Krayenhoff met de 162 Bataafse Republiek in 1798 Afb. 5. Kaartje van de Bataafse Republiek in 1798. De Provincies zijn verdwenen, en er zijn Departe menten voor teruggekomen. Overgenomen uit Ambt Heerlijkheid, nr. 181, jaargang 59, december 2013, blz. 11. Uitgave van de Oudheidkundige Kring Rheden-Rozendaal Afb. 6. Foto van de passerdoos van Krayenhoff, behorend tot de collectie van het Kadastermuseum in Arnhem. 25 Kloek en Mijnhardt, blz. 323; Van Meijgaard, blz. 69; René M. Haubourdin, blz. 39 26 René M. Haubourdin, blz. 39/40/41 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 16