M.A. Snoe(c)k had voor de Engelsen en de Erf prins van Oranje spionage-activiteiten gedaan, en hij hoopte dat er bij de inval in ons land een contra-revolutie zou uitbreken, om de terug keer van de stadhouder mogelijk te maken. Krayenhoff streed uiteraard mee aan de Ba taafse kant, en heeft daarbij zelfs een schot wond opgelopen. De Engelse en Russische troepen (totaal ongeveer 40.000 man) konden niet standhouden en moesten zich terugtrek ken. Ook aan de kant van het Bataafse leger waren er zware verliezen, zowel aan mensen als aan materieel. Voor Snoe(c)k was dit een vreselijke teleurstelling, en hij verliet hierna, mede voor zijn eigen veiligheid, ons land en sloot zich aan bij de Dutch Brigade op het eiland Wight.29 Uiteraard was het nu niet langer gewenst dat de naam van M.A. Snoe(c)k op het proefkaartje zou blijven staan. Dus het koperplaatje is weer onderhandengenomen. Op de achterkant van het in het Kadastermuseum in Arnhem aanwe zige koperplaatje is goed te zien, dat de beide namen van M.J. de Man en M.A. Snoek naar voren zijn geslagen, waarna het gedeelte van het koperplaatje aan de voorkant weer vlak ge slepen is, en alleen de naam van M.J. de Man weer is aangegeven. Verder zijn er nog meer veranderingen op de koperplaat aangebracht. Zo is van de rivier de Waal ook de noordelijke kant aangegeven, het simpele kruis dat moest dienen als noordpijl is ook weggehaald, en er is een mooiere noordpijl op de koperplaat aange bracht. Verder zijn de namen "Thieler Waard" en "Over Betuwe" toegevoegd.30 Het nieuwe kaartje is behalve in het Kadaster museum ook weer in diverse archieven aan wezig. De basismeting op de Gouwzee De invasie van de geallieerden had aangetoond dat de Linie tussen Beverwijk en Monnicken- dam nodig versterkt zou moeten worden. Eind 1799/begin 1800 was Krayenhoff bezig met de versterking van de Linie van Monnickendam naar Beverwijk, omdat hij zich goed wilde voorbereiden op een mogelijke nieuwe invasie van de geallieerden. 164 Afb. 8. 'KAARTJE van het Land van tusschen MAAS WHAAL en van het RIJK van NIJMEGEN, Ingevolge Instructie van den Lt. Coll. Directeur C.R.T. KRAYENHOFF. uit eigene gemeeten stukken verkleind en op eene schaal gebragt van 800 Rh. Roeden op den Rhijnlandschen duim, door M.J. DE MAN. 1799.' Samen met het bijbehorende koperplaatje aanwezig in de collectie van het Kadastermuseum in Arnhem, Inv.nr. 5363. 29 Van Meijgaard, blz. 70; Kuipers blz. 47 t/m 51; Uitterhoeve blz. 181 t/m 191 30 Uitterhoeve, blz. 210 en 211 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 18