Toen door de ingevallen winter de dichtbij ge legen Gouwzee tussen Marken en Monnicken- dam dichtgevroren was, heeft hij met een spe ciaal daarvoor vervaardigde meetketting op het ijs een basismeting uitgevoerd. Over de lengte van die basis is men het niet helemaal eens. Zelf ga ik er altijd vanuit dat het ging om 1500 Rijnlandse Roeden, dus omgerekend 5650,5 meter 5651,037 m]. Ik zal hierbij een selec tie aangeven van wat de door mij gebruikte bronnen zijn. Dat is namelijk wat Krayenhoff zelf aan geeft in zijn, na zijn driehoeksmeting versche nen, Franstalige verslag Précis Historique des Opérations Géodésiques et Astronomiques, faites en Hollande pour servir de Base a la Topographie de cet État. In het manuscript ervan, dat aanwezig is in het Kadastermuseum in Arnhem, staat: 'Au mois de Février 1800, la partie du Zuiderzée entre Monnickendam, et l'isle de Marken se trouva glacée. Je saisis cette occasion pour mesurer une base, au moyen d'une chaine bien calibrée et construite a cet effet. On y procéda par deux fois et en sens inverse; les (deux) résultats ne différérent que très peu l'un de l'autre, et me présentèrent toute la justesse qu'on pouvait attendre des moyens dont on se servit alors. Des deux extrémité's de cette base laquelle avait une longueur de 1500 verges du Rhin, je mesurai a l'aide d'un très bon sextant, les ang les entre tous les objets visibles de la Nord-Hollande, en répétant plusieurs fois mes opérations, et prenant un ter- me moyen entre les petites différences qu'ellesprésentaient. Je calculai ens- uite les distances de ces objets, et je parvins a déterminer celles du centre du clocher occidental d'Amsterdam, au centre du clocher de Haarlem, laquelle je trouvai au moyen de trois chaines de triangles, 4457,9 verges du Rhin: cette distance, s'accordait, a 4 pieds près, avec celle que j'ai déduite postérieure- ment de mon travail trigonométrique plus parfait.' In de eerste gedrukte versie van het Présis Historique (La Haye, 1815 op blz. 7) en in de tweede aangevulde en verbeterde druk (La Haye, 1827 op blz. 2/3) vinden we letter lijk dezelfde tekst, alleen het woordje 'deux' uit het manuscript is in de gedrukte uitgaven niet overgenomen. De 'Eersten Kapitein Ingenieur' J. Erzey vermeldt in het (handgeschreven) Algemeen overzigt der Geodesische verrigtingen in het Koningrijk der Nederlanden d.d. 27 maart 1822: 'Zijne Exc. De Generaal Krayenhoff vergenoegde zich echter met deze stukken niet, maar begaf zich gedurende de jaren 1799 en 1800, op eene menigte van torens en mat van dezelve onderscheidene hoeken. Eene basis werd in den winter op den toegevroren Zuider zee gemetenzij bevond zich tusschen het eiland Marken en de Stad Monnikendam, en had eene Lengte van 1500 Rijnl: roeden; - uit deze basis werden drie reeksen van driehoe ken, naar den afstand Amsterdam en Haarlem geleid, welke lengte 4457,9 rijnl: roeden be vonden werd, en welke tot grondslag voor het gantsche net der berekeningen diende.' In dr J.D. van der Plaats: Overzicht van de graadmetingen in Nederland, in: Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang V, 1889, blz. 235, staat: 'Toen sloeg Krayenhoff zelf de hand aan het werk. In 1799 mat hij met een sextant een groot aantal hoeken op de voornaamste torens van Holland, Friesland, Groningen, Drenthe en langs de Zuiderzee. 165 Afb. 9. De door Krayenhoff gebruikte meetketting tijdens zijn basismeting op de Gouwzee in februari 1800. Foto Rijksmuseum Amsterdam. 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 19