Plaats in 1889 schreef dat over deze basis- en azimuthmetingen in de Leidsche manuscripten niets te vinden is, dus ook niet door J.A. van der Linden, want anders had deze dat wel in zijn publicatie vermeld. Ook is het niet voor iedereen duidelijk wat be doeld wordt met 'tusschen het eiland Marken en de Stad Monnickendam'. Zo is in de ten toonstelling 'Water als Wapen' in het GeoFort een in mijn ogen nogal misleidende afbeelding opgenomen. Deze suggereert ten onrechte dat de gemeten basis liep van de toren van Mon nikendam naar Marken. In de tekst die ernaast staat is onder het kopje 'Afstanden meten' o.a. te lezen: 'Krayenhoff was slim en heeft één afstand tussen Marken en Monnickendam op de Gouwzee zo precies mogelijk gemeten.' Op de afbeelding stond ook nog 'Sinusregel' ge noemd (er hier op mijn verzoek uitgehaald). Het is uiteraard prima om de sinusregel met een tekening toe te lichten, maar laat dan dat kaartje als achtergrond weg! Het is zo jammer als er in een tentoonstelling waarin de nodige aandacht aan Krayenhoff wordt gegeven, ver keerde informatie is opgenomen. Ook een lijn ongeveer evenwijdig aan de kust van Noord Holland in de richting van Volendam ligt tussen Marken en Monnickendam! Vriend Van Swinden Krayenhoff liet in november 1800 de eerste twee onder zijn leiding vervaardigde getekende kaartbladen zien aan zijn oude vriend prof. J.H. van Swinden. Deze was destijds hoog leraar in de wis- en natuurkunde en lid van het Uitvoerend Bewind van de Republiek. Eén van deze twee bladen is bewaard gebleven. Het is een kaart van het gewest Friesland in 1800 door J. Wiedeman Karsten, getekend op de schaal 1: 115.200, dus de schaal van de ge wenste kaart. Hoewel Van Swinden zijn tevredenheid uitsprak over het bereikte resul taat, betreurde hij het dat deze gelegenheid niet was aangegrepen om een driehoeksnet te meten met eenzelfde nauwkeurigheid als de in de jaren 1792-1799 door Méchain en Delambre uitgevoerde grote Franse Graadmeting. Met die graadmeting, die zich uitstrekte van Duin kerken tot Barcelona, was Van Swinden zeer goed bekend. Als lid van de internationale 'Commission des poids et mesures' had hij na melijk in de jaren 1798-1799 deze graadmeting berekend en bovendien het eindverslag over dit grote werk uitgebracht. Na een uiteenzetting door Van Swinden over de methode die Méchain en Delambre hadden toegepast, be sefte Krayenhoff hoe gebrekkig zijn hoekme tingen met de sextant waren geweest. Hij stelde zijn opdrachtgevers (de commissie belast met de nieuwe territoriale indeling) toen voor om geheel opnieuw te beginnen en een driehoeks- net van grote nauwkeurigheid te meten. Dit zou dan, behalve voor het vervaardigen van de nieuwe kaart, ook gebruikt kunnen worden voor de graadmeting en uiteindelijk voor de vormbepaling van de aarde. Met veel moeite wist Krayenhoff de commissie voor zijn plan te winnen.31 In al de door mij aangehaalde publicaties over de basismeting, m.u.v. die van Bleeker, wordt ingegaan op het bezoek van Krayenhoff aan Van Swinden, en het feit dat Krayenhoff een nieuwe start gemaakt heeft. De citaten als "en welke tot grondslag voor het gantsche net der berekeningen diende" hadden dus echt alleen betrekking op dat eerste net uit 1799/1800. Ifwk in Mjjfe6d6» *MI Afb. 11. Afbeelding afkomstig van de tentoonstel ling "Water als Wapen" in het GeoFort uit 2016. 31 Dit gedeelte over het bezoek aan Van Swinden is overgenomen uit N. van der Schraaf, blz. 69; zie ook Koeman blzn.185/186 en uit René M. Haubourdin blz. 40 en 41. 2017-4 De Hollandse Cirkel 169

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 23