vrouw A. Jorritsma-Lebbink, dit gemeten punt officieel tot laagste punt van Nederland. De heer B.C. van Vliet sr., grondlegger van Van Vliet Automobielbedrijven BV. in Nieuwer- kerk aan den IJssel, nam het initiatief om een monument op te richten om dit punt te accen tueren. Het laagste punt ligt in het weiland, achter het pand van Van Vliet Trucks. Op 18 april 1998 werd het monument onthuld door de toenmalige Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mevrouw J.M. Leemhuis-Stout. Op 1 januari 2005 verscheen een nieuwe publi catie van de Meetkundige Dienst van Rijkswa terstaat. Hierin is een correctie aangebracht in de bestaande gegevens, waardoor het laagste punt circa 2 centimeter lager is komen te lig gen. Als nieuwe hoogte geldt nu -6.76 NAP, maar nog steeds op het terrein van Van Vliet Trucks. Cad2Reality was verantwoordelijk voor de uitvoering van het miniatuur. Na het maken van een serie foto's (zowel rondom als van bovenaf) en een aantal nauwkeurige me tingen, was het de beurt aan de computers om de berekeningen te maken en het geheel zo natuurgetrouw mogelijk uit te voeren. Van Vliet wilde deze productie exclusief houden, dus werd er na diverse prototypes een klein aantal 3D prints geproduceerd. Cad2Reality was de partij bij uitstek, omdat het één van de weinige bedrijven is die 3D-prints in full color kan maken. Het College van Burgemeester en Wethouders was blij verrast met dit geschenk en heeft al plannen om zelf ook iets te gaan doen met dit 3D-model.' (www.cad2reality.nl/nieuws/item/91-het-laag- ste-punt-van-nederland) PS. Het college van B&W heeft bij Cad2reality zelf ook een paar van deze prints laten maken als relatiegeschenk. Bij een bezoek uit Singa pore is er één meegegeven. Snellesluis (1829) wordt gesloopt, maar peilschaal bewaard? 'Op 27 september 2017 heeft het algemeen be stuur van het hoogheemraadschap van Schie- land en de Krimpenerwaard unaniem besloten dat de oude Snelle Sluis in Moordrecht zal worden gesloopt. Voorafgaand aan de sloop bekijken we samen met de Historische Vereniging Moordrecht welke (kleinere) ele menten van de sluis bewaard kunnen blijven en worden ondergebracht in het museum van de vereniging.' (Nieuwsbrief HHS Schieland en de Krimpe- nerwaard, 29 september 2017) NB Vervolg op: Varia: referentiepeilen bij de bouw van de Snellesluizen, DHC 2017-2, p. 90 e.v. Promotie Bart Root aan TU Delft Op 25 september 2017 promoveerde Barend Cornelis Root aan de TU Delft op 'Gravity Field Constraints on the Upper Mantle of Northwestern Europe'. Hij zij daarmee gefeli citeerd. Zijn stelling 9 luidde: 'Professor Vening Meinesz zou een grotere erkenning moeten krijgen in de Nederlandse publieke geschiedenis dan nu het geval is. Hij kan bij voorbeeld toegevoegd worden aan de Canon van Wetenschapsgeschiedenis of zijn zwaarte kracht-expedities zouden onderwezen kunnen worden op de middelbare school.' (Redactie DHC) Landmeters overal verbeeld 'Sculpture of Geodesist - the detail of monu ment "To conquerors of the Yenisei River and the first builders of Sayano-Shushenskaya hydroelectric station"' (www.panoramio.com/photo/40534069) PS. De waterkrachtcentrale Sajano-Sjoesjens- kaja is een waterkrachtcentrale in de rivier de Jenisej bij de stad Sajanogorsk in de Russische autonome republiek Chakassië. Haar stroom voorziening wordt geleverd door de stuwdam van Sajano-Sjoesjenskaja. 172 'Sculpture of Geodesist' www.panoramio. com) 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 26