bierkratten. Daarboven dacht ik natuurlijk aan het wereldberoemde haakse Laantje van Van der Gaag (De webstek nl.wikipedia.org: Het Laantje van Van der Gaag, even ten zuiden van Delft, vormde in 1847 voor de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (HIJSM) een obstakel voor de aanleg van de spoorlijn tussen Delft en Rotterdam. Om deze strook grond heen werd een stukje spoorlijn aange legd dat slechts vijf dagen, van 3 tot en met 7 juni 1847, heeft dienstgedaan. Van Wicke- voort Crommelin, inmiddels samenwerkend met de Zandvoortse burgemeester Van der Meije en met A.K. van Lennep, zag in 1845 een mogelijkheid om de HIJSM opnieuw tot medewerking te bewegen. Op dat moment was deze bezig met de aankoop van gronden voor de spoorlijn tussen Den Haag en Rotterdam. Een van de te verwerven percelen was een laantje, slechts enkele meters breed, dwars op de geprojecteerde spoorweg, eigendom van de logementshouder J. van der Gaag. Het laantje lag enkele honderden meters ten zuiden van het huidige station Delft, net ten zuiden van de huidige Prinses Irenetunnel.') Van Wickevoort Crommelin c.s. kochten dit laantje voor ƒ200,-. Op 18 juli 2008 werd bekend dat de bouw van de Spoortunnel Delft was gegund aan een consortium dat de naam Combinatie Cromme- Lijn VOF heeft aangenomen. De verwijzing in deze naam naar de gebeurtenissen in de ne gentiende eeuw is overduidelijk.') We vroegen bouwer Diana Vermeulen naar het motief: 'Aangezien wij een vrijwilligersgroep hebben die op diverse vlakken aan treinbouw doen (zie Pocoloco Nootdorp, onze website) was de keu ze voor het spoor snel gemaakt. Geld voor een locomotief had ik niet (op dit formaat zijn die best aan de prijs), maar gezien de bouw van de Spoortunnel in Delft (mijn geboortestad en plaats waar ik werk) kwam dit onder werp al snel in mijn hoofd. Daarnaast trof ik later ergens in een Duits blad een soortgelijke advertentie aan.he laas, origineel was ik dus niet. Je ziet ze hier in Delft bij de CrommeLijn wel eens echt nadenken over de bouw.ik heb daar een beetje de draak mee gestoken. Zon bocht kan niet in het spoor.hoe te ver klaren? Het bier en afwateren van het bier moet natuurlijk ook ge beuren. Dat aangevuld met een paar grappige attributen gaf dit beeld. Zo benutte ik het Ad- vlak en kon ik er nog wat hu mor in kwijt.' (Adri den Boer) 176 HOU JE mfcKS 1 24..S ÏUiNi ïWJHtUriK 'Hou je haaks' schaal 1:24,5 van Diana Vermeulen (foto Adri den Boer) Laantje van Van der Gaag www. myheritageimages. com 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 30