vaststellen van grondeigendom. Dit was het begin van de opbouw van een kadaster. Hier mee stond Napoleon aan de basis en kreeg het Kadaster een plek in de Nederlandse geschie denis.' (Nieuwe Nederlanders en 18-plussers krijgen van dit kabinet voor 'gewone, normale Neder landers' een boekje cadeau met de nationale Canon. Staat daar het Kadaster ook in?) ...maar landmeters verder verstopt bij cartouches? Digitale media worden afgewisseld met authen tieke, historische objecten uit eigen collectie en bruiklenen uit Nederlandse collecties. Mooi, maar de landmeters worden, deels naar voor beeld van de nationale Canon van 2006, vrijwel genegeerd. Waarom is er geen Hollandse Cirkel geleend voor het venster 'Beemster'? Dan het venster over 'De Atlas Maior van Blaeu': de tekst bij het uit de Frick Collection in New York geleende Vermeer-schilderij 'De soldaat en het lachende meisje' luidt zelfs: 'Op dit schilderij 'De officier en het lachende meisje' (ca. 1660) van Johannes Vermeer is te zien hoe achter het keuvelende tweetal een kaart van Holland aan de wand hangt. Vanaf de tweede helft van de 16e eeuw waren kaartenmakers in Enkhuizen en Edam al op zoek naar geschikte kaarten. Ze gebruikten er buitenlandse voor beelden voor.' (www.entoen.nu/nl/atlasmajor) De kaart is onbenoemd, maar duidelijk naar de echt inlandse wandkaart 'Hollandiae Comita tus' van Balthasar Florisz. van Berckenrode. Deze landkaart komt zelfs op drie Vermeer schilderijen voor: naast 'De Soldaat en het Lachende Meisje' op 'De Briefschrijfster in Blauw' en 'De Liefdesbrief' in het Amster damse Rijksmuseum (met dank aan www.thijnvandeven.nl). Balthasar Florisz van Berckenrode (Delft, 1591-1645) kwam uit een belangrijke 17e-eeuwse landmeters- en carto- grafenfamilie. Van 1619 tot 1641 woonde en werkte hij te Amsterdam. In 1629 vervaardigde hij daar in opdracht van Henricus Hondius die wandkaart Hollandiw Comitatus die een voor beeld was voor tal van andere kaarten. In 1641 verhuisde hij naar Den Haag nadat hij alsnog tot beëdigd landmeter voor de Staten-Generaal werd benoemd. Op zijn kaart en op een kaart van de Beemster voor de drooglegging komen landmeters slechts voor als cartouche-illustra tie. De laatste met vast landmeter Cort zelf stond nog in DHC 2015-2 als Randfiguur 8. (Adri den Boer) Delftse Kanaalweg tussen 1920-1940 Toevallig zag ik dat oude luchtfoto's uit mili tair archief nu toegankelijk 'uploaded' zijn (Foto Technische Dienst Luchtvaartafdeeling, voorloper van de huidige Koninklijke Lucht macht). Hierbij een fotofragment waarop oude Geodesiegebouw te zien is, eenzaam aan het kanaal. (Jan de Kruif) 178 Johannes Vermeer, De soldaat en het lachende meisje, ca 1657, nu in Arnhem! www. commons.wikimedia. org) lift "fi" Door Vermeer nageschilderde schaalstok van de kaart 'Hollandiae Comitatus' van Balthasar Florisz. van Berckenrode, hier in de gravureversie van Salomon Rogiers, 1629-1635 www. rijksmuseum. nl 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 32