Sechs der Illustrationen sind in dem hier be- sprochenen Beitrag abgebildet.' www.vermessungsgeschichte.debericht 631, 11 september 2017) Museumsnacht in Dortmund - wieder ein Erfolg Bei einer insgesamt in der Dortmunder Museumsnacht sehr groBen Vielfalt von über 500 Veranstaltungen so zu bestehen, ist das groBartig und gibt uns für das nachste Jahr Kraft genug, am 22. September 2018 wieder dabei zu sein. Das Thema steht schon fest: Vermessen in der Antike. (www.vermessungsgeschichte.de, bericht 633, 27 september 2017) Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2017-5 verscheen, zoals al is aan gekondigd in DHC 2017-2, van Adri den Boer een fors artikel 'Vijf jaar kaartenmaken in beeld' over de Topografische Dienst in WOII. Een kadercitaat voor spellingsliefhebbers: 'Op 16 januari 1942 stond er al een artikel 'De geschiedenis van de Kartografie' in het WA-blad De Zwarte Soldaat met als slotzin: .terwijl we zeker hulde mogen brengen aan den Topografischen Dienst te Den Haag, die ons zeer uitgebreide en nauwkeurige kaarten bezorgt." Mijns inziens lijkt dit de eerste keer dat in een Nederlands blad 'Kartografie' wordt gespeld.' Na de publicatie ontdekte de auteur nog twee mogelijke aanvullingen: - Uit de Deutsche Zeitung in den Niederlanden werd in een kop de Pruisische leus 'Ohne Karten kann man nicht Krieg führen' geci teerd. 3D-modellen zijn nog beter, zo wist men al in WOI. Australische troepen bestu deerden toen een grote maquette van het aan- valsgebied op de vooravond van de Tweede Slag om Mesen (B) op 7 juni 1917. Britse troepen hadden bijna anderhalf jaar tunnels gegraven om tot onder de stellingen van de Duitsers te geraken. (Bijgaande foto ervan is uit het Australian War Memorial, Canberra) - In het ANWB-Mededeelingenblad van augustus 1945 verscheen over WOII dit nog: 'De Bond heeft de beschikking gekregen over een aantal Duitsche drukken van bladen van de Nederlandsche stafkaart. Belangstellende Bondsleden kunnen deze kaarten verkrijgen op het hoofdkantoor van den ANWB, Park straat 18-20, 's-Gravenhage. Iedere druk bestaat uit circa 60 bladen, hoofdzakelijk van Midden- en Zuid-Nederland, gedeeltelijk gekleurd, gedeeltelijk ongekleurd. De prijs bedraagt ƒ0,20per ongekleurd blad (schaal 1:25000) en ƒ0,50 per gekleurd blad (schaal 1:50000). Men gelieve op te geven van welke plaatsen of gebieden men een blad wil ont vangen. Er is geen compleet stel van geheel Nederland.' (Redactie DHC) 'Plane table setup on undercut coral islet. Crew off of PATHFINDER' Image ID: theb1701, NOAA's Historic Coast Geodetic Survey (C&GS) Collection Location: Philippines Photo Date: 1910 Credit: C&GS Season's Report Pratt 1910 (www.photolib.noaa.gov, onlangs op pinterest) 180 Australische troepen bestudeerden in 1917 een grote maquette van het aanvalsgebied bij Mesen (www. hut2.ru/troop/australia) 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 34