mankeert het wel meer: wat zou het leuk zijn als er ook een citaat van de gebruikers kant was! (Overdracht vond dus niet zoals verwacht aan de 'Rijksdienst voor de Monumentenzorg' plaats, maar v.w.b. Delft aan het Stadsarchief daar. (Adri den Boer) De beschreven techniek heb ik zelf nog in 1979 mogen uitvoeren via Den Herder Geodesie/De Waal archifoto (Hattem) en werd daar tot ca. 1998 uitgevoerd. Veel van de stereoparen (glasplaten) zijn over gedragen aan rijksarchief (RCE?) (Roelof Keppel) 2017-3 (Historisch nieuws: richttoestellen in vuurtorens) Inmiddels hebben wij de vuurtoren bij Breskens bezocht en die is tegenwoordig ingericht als museum en uitkijktoren. En kijk ook hier de richttoestellen (of peilcirkels), maar nu in de vitrine en vernoemd naar stuurman Pelorus, die volgens het verhaal Hannibal naar Italië terugbracht. De 'deskundige' toezicht houder wist te vertellen dat deze peil- Pelorus oftewel peilcirkel uit Breskens bruikt. Althans niet op de vuurtoren van Breskens. Lijkt mij logisch omdat de vuur toren van Breskens geen personeelsverblijf heeft, zoals in Egmond. Oud-waterstater Frans Mol meldde me trouwens: 'Ik heb de "Pelorus" jaren gebruikt t.b.v. het stellen van sectoren (tot op 0,5° nauwkeurig). Tegenwoordig worden in de ledlampen de sectoren gelijk in de armatuur van de lamp ingebracht.' In het hiervoor genoemde boek "Tonnagie op de Zeeuwse Stromen" wordt op blz. 154 t/m 157 dat gebruik van de pelorus in relatie tot een sectorlicht uit gelegd. (Kees van Hamersveld, ook foto's) 190 Peilcirkel met omklapbaar prisma Breskens Detail afleesprima 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 44