Voor u gelezen David Barrie, Sextant - Die Vermessung der Meere, München - Piper Verlag, 2017, 352pagina's, ISBN 978-3-492-40612-3, 15 Ruim 250 jaar geleden waren de contouren van de continenten, vaarroutes en obstakels nog niet gedetailleerd in kaart gebracht. Het varen over de wereldzeeën was een groot en zeer ge vaarlijk avontuur. De komst van een redelijk nauwkeurig navigatie-instrument bracht meer veiligheid en comfort voor de zeevaart. Dit optische instrument voor navigatie op zee en tegelijkertijd een instrument voor landmetin gen werd al snel wereldwijd sextant genoemd. Hoe dit optische instrument in de wereld kwam vertelt auteur David Barrie op een interessante, deskundige, begrijpelijke en vooral boeiende wijze in dit boek. De uitgebreide rol van de sextant in de ontdekkingsgeschiedenis van land en routes is volgens de auteur op eenvou dige wijze begonnen door het aannemen van een wet in het jaar 1714 door het Britse parle ment waarin aangegeven werd dat er een be trouwbaar navigatiesysteem moest worden ont wikkeld. De sextant werd net als het anker een vertrouwd symbool voor de zeevaart. Het vast stellen van de juiste route door gebruik van de sextant is niet zo eenvoudig en vraagt een maatgerichte instructie en veel oefening. Op onderhoudende wijze verbindt de auteur het leven en belevenissen van bekende en onbe kende wereldreizigers en ontdekkers aan het vorm en inhoud geven van de sextant als een uniek optisch instrument, waarvan er inmid dels vele varianten en uitvoeringen bekend zijn. Het is een boek vol avonturen geworden. De lezer zit volledig in de verhalen uit de prak tijk van zeemannen, die soms onder barre om standigheden de route op zee moeten zoeken en doorgeven aan de kapitein en anderen op het schip. Het geheel is een fascinerende men- Die Vermessung der Meere jw K BI V} iT'rtsSSS geling van wetenschap en heldendaden en tege lijkertijd een liefdesverklaring aan de zee. De auteur bespreekt in een geïllustreerde bijdrage de historische voorlopers voor het vaststellen van de positie op zee en laat de principiële op bouw van een sextant zien. Daarna volgen de vele reisverhalen met de fascinerende beleve nissen rondom het bepalen van de route en de gebruikte instrumenten, tezamen met aandacht voor alle andere bijzondere historische ontdek kingen en uitvindingen. Het boek sluit af met een beeld over de ontwikkelingen in de naviga tie en plaatsbepaling na de sextant. Pas in de eerste periode van de zeventiger jaren van de vorige eeuw werden de eerste ontwikkelingen van GPS bekend gemaakt. Een verklarende woordenlijst, een literatuuroverzicht en een trefwoordenlijst maken de leerzame publicatie compleet. Jan M. Broeders, Optische Fenomenen, www.optischefenomenen.nl 191 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 45