toen nog niet 'comme il faut' was bij de TU Delft, richtte hij in 1985 de Stichting Studie centrum voor Vastgoedinformatie (SSVI) op. Hij vond het tijd de krachten te bundelen tussen overheidsinstellingen, wetenschap en bedrijven. Dit heeft tot prachtige resultaten geleid. Eén hiervan is het 'FRANK'-systeem: Fotografi sche Registratie voor Analoge beeldverwerking eN Kaartvervaardiging, waarbij een 'horizon camera' verder werd doorontwikkeld. (Het acroniem staat voor Theo's zoon Frank). Het bedrijf CycloMedia bouwde het 'Fish-eye' systeem verder uit tot een wereldwijd succes. Ook nam hij het initiatief tot het Centre for Computer Graphics and Mapping waarmee hij voor Geodesie - via IBM - een budgettair omvangrijk studiecontract binnenhaalde. Veel inbreng leverde hij voorts bij de Stichting voor Ontwikkeling van Vastgoedinformatie en Kartografie, bij het Nederlands Expertise centrum voor Ruimtelijke Informatieverwer king, bij de Raad voor de Vastgoedinformatie, en bij het Onderzoeksinstituut OTB, waar hij mede-oprichter van was. Theo was bovendien voorzitter van de internationale review- commissie bij het programma 'Ruimte voor Geo-Informatie'. Veel ervaringen waren onder werp voor een column die hij zo'n tien jaar lang, elke zes weken, schreef voor het nationale vakblad Vi Matrix. Internationaal, zo vader, zo dochter Ook internationaal werd zijn expertise meer dan op prijs gesteld. Dat begon in (Nederlands) Suriname, waaraan hij levenslang zijn hart ver pandde, met de realisatie van een kadaster. Mede op verzoek van de Wereldbank volgden projecten in Columbia en in Afrikaanse landen. Na de val van het communistisch regime adviseerde hij in het kader van het EU PHARE-programma vooral Polen, Tsjechië en Slowakije over de herinrichting van de grond eigendom. Dochter Hanneke heeft het van niemand vreemd dat zij zich bij Buitenlandse Zaken inzet voor handelsmissies. Bestuurlijk Bestuurlijk gezien droeg Theo zijn steen(tje) bij: onder meer als decaan (in de periodes 1977-1980 en 1992-2002) en als lid van het OTB-bestuur. Ook buiten TU-verband was hij actief in vele gremia. Zo was hij lid van de Rijkscommissie voor Geodesie en voorzitter van de Werkgroepen 'Uniformering' en 'Topografie en Leidingen' in het kader van de Bestuurlijke Overlegcommissie Overheids- automatisering. Toen als opvolger van de SSVI de Vereniging voor Vastgoedinformatie werd opgericht (later omgedoopt tot Vereniging voor Geografische Informatie en Vastgoedinforma tie), werd Theo voorzitter en nadien erelid. Ook op internationale podia liet Theo zich niet on betuigd; hij zat jarenlang graag de Urban Data Management Society voor. Pensioen Theo zou Theo niet geweest zijn als hij na zijn pensioen niet een nieuw project had bedacht. Dat werd het autobiografische boek 'De loop baan van een zondagskind - 46 jaar in de Delftse geodesie'. Het is in 2012 uitgegeven door De Hollandse Cirkel (DHC). Daarna be reidde hij een nieuw boek voor: 'De overgang van analoog naar digitaal in de grootschalige topografie'. Het ziekbed van zijn geliefde vrouw Elsje gaf hij echter de hoogste prioriteit. Na haar overlijden in 2015 rondde hij het twee de boek af. Helaas heeft hij geen exemplaar meer in handen gehad. Het boek wordt opge dragen aan zijn kinderen en kleinkinderen en zal via de DHC op korte termijn verschijnen. Een van zijn laatste acties toonde zijn niet-afla- tende betrokkenheid bij het geodetisch cultu reel erfgoed. Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de TU Delft schreef hij niet alleen mee aan de jubileumuitgave van Histechnica, hij stelde ook zijn elektronische tachymeter 'ART' tentoon ('69) én deelde zijn kennis over het 'Schermerhoorn-meubilair'. Theo heeft de vastgoedinformatie nationaal en internationaal op de kaart gezet en alom ont wikkelingen in gang gezet. Hiervoor is de geo detische gemeenschap - en alles wat daarvan is afgeleid - hem veel dank verschuldigd. Elfriede M. Fendel, projectmanager bij de Sectie GIS-technologie aan de TU Delft; dit IM werd ook gepubliceerd in GIS-Magazine nr. 7, oktober/november 2017. 194 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 48