Column: landmetersfolklore beperkt Er zijn wat folkloristische verhalen van landmeters, maar niet veel en dan nog vooral over onrechtvaardige vakgenoten. Die moesten als vuurman met een vurige ketting ten eeuwigen dage 't land nameten. Zo wordt het verhaald in Drenthe en bij Rossum in Overijssel. Het lijkt zelfs een variant op een gewone boer die grensstenen verlegd heeft en er elke nacht weer mee aan 't werk moet om ze op de goede plaats terug te leggen. Lukt nooit natuurlijk. 'Alles met maatzei de snijder, en hij sloeg zijn vrouw met een elstok.' Het is een bekende apologetische spreuk, een gezegde met een voorbeeld erbij. Maar zelfs deze gaat rover een kleermaker en niet over een landmeter. (Waren die teveel vrijgezel? Het is tegenwoordig geen kunst meer om van pinterest een 'surveyors wedding cake' te halen, maar op www.careertshirts.net vind je toch nog een waarschuwing!) Torenmeters waren ook J bekender. Het was zo de scheldnaam voor die van Oldeboorn, die de hoogste toren van Friesland wilden bouwen en eerst de hoogte van de toren van Tjum maten. Maar de Tjumsters sneden ongemerkt een goed eind van hun meettouw af. Sindsdien heten ze ook wel de Touwtjes snijders. (Tot zover is het Folkloristisch Woordenboek van K. ter Laan uit 1974 de bron.) Met spreekwoorden lijkt het al net zo mager. Haast oneindig veel zijn die over 'land', maar over landmeters zijn er maar drie: Die Hans meent te wezen in alle straten, wordt wel door een Hansje uit den zadel geworpen, en landmeter gemaakt. Het is daar of daaromtrent, zei de landmeter. Hij speelt den landmeter. ('Men zegt dit van den dronkaard, als hij zwaaiende langs de straat gaat', zo verklaart het Spreekwoordenboek der Nederlandsche taal uit 1990 van PJ. Harrebomée nog.) Taal is levend. Hoe zorgen we voor aanvulling? Adri den Boer 196 (gVWHBIHE'UBEMMEfgj reS.WTCESmiMWKS) NO,trsr«TiMflaMHv 2017-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 50