Het vuurbaken van Saeftinghe studenten te verhogen. Hiertoe heeft SAGEO in 2016 de hulp ingeschakeld van het Experti- sepunt Specialistisch Vakmanschap, om alsnog te komen tot een gekwalificeerde middelbare beroepsopleiding Landmeetkunde, zo mogelijk een Bedrijfsschool. Laten we hopen dat deze laatste initiatieven resulteren in een duurzame opleiding Land meetkunde met voldoende studenten om aan de vraag op de arbeidsmarkt te voldoen. Het is nog afwachten wat de naam van de opleiding gaat worden: GEO-ICT, Geo-Surveyer, Geo- Dataspecialist of nog een andere naam. Oproep aan oud-studenten Hierbij nodigen we oud-studenten van de opleiding MBO Landmeetkunde uit om in kort bestek hun schoolervaringen en werkervaringen te beschrijven. Vertel welke carrière je hebt gemaakt en hoe je je kennis up-to-date hebt ge houden. Reacties kun je sturen naar de redactie (JJ). Kees van Hamersveld Langs de Nederlandse kust hebben heel wat vuurbakens gestaan. Meer dan een oude prent of kaart is daar meestal niet van over. In 2010 ontving ik via een collega van Rijkswaterstaat Directie Zeeland inzage van een document waarin de Zeeuw Richard Bleijenberg en de Vlaming Clement Reel-terrijn de exacte locatie van zo'n vuurbaken bekend maakten. Door samenwerking tussen heemkundigen, archeo logen en een hydrograaf met landmeetkundige achtergrond is komen vast te staan dat per toe val iets bijzonders boven water is gekomen. Navigatie (x, y) en peilen (z) De samenstellers van het stuk openen hun do cument met een lesje 'klassiek' navigeren op basis van vuurbakens en andere dagmerken langs de Westerschelde. De navigatie is begon nen met het installeren van vuurbakens op hoger gelegen plaatsen. Sinds 1840 werd deze vorm van plaatsbepaling structureel mogelijk als gevolg van de officiële erkenning van België (en dus ook de haven van Antwerpen) door Nederland. De 'horizontale' plaatsbepaling van peilboten werd gedaan met behulp twee sextanten. Daar mee konden de waarnemers, schouder aan schouder op het dek van een peilboot, ieder één hoek meten om daarmee de positie (x, y) van het schip te bepalen. Door tegelijkertijd een peilmeting te verrichten (z) is het uiteinde lijk mogelijk om ondiepten in kaart te brengen. 10 Meetkundige weergave van het vraagstuk van Snellius; G. Franssen (loods), uit: 'Tonnagie' op de Zeeuwse Stromen; Ad van der Weel (2e druk, november 2004) 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 12