Gezien de sterke stromingen door eb en vloed betreft het een activiteit waaraan nooit een eind zal komen. Al met al was het, zeker in die tijd, een intensief en nauwkeurig werk, dat al varende onder zeil door een team van zeven mensen verricht werd. Deze peilboten worden nog steeds gebruikt, alleen nu uitgerust met allerhande nieuwe technieken, zoals RTK- dGPS (x, y) en een multibeam-echolood (z). Daarnaast zijn deze boten ook voor archeolo gisch onderzoek gebruikt. Zo vond men in 1963, tijdens een rustpauze op het land van Saeftinghe, bij De Noord, een partij scherven. De Noord was toen al een inte ressante plaats voor archeologen en deze eerste scherven werden met trots getoond in het Volkskundemuseum van Antwerpen. Aan de breuken van de scherven kon men zien dat ze verspoeld waren, door de hevige stromingen in de Westerschelde. Er moest dus meer te vinden zijn, archeologen en heemkundigen bleven zoeken. Pas in juli 1982 werden er meerdere vondsten gedaan, onder andere een eiken houten deksel van een waterton (met inscriptie) en een rieten dak met bekapte balken. Met schop en prikstok werd gericht verder gezocht, maar funderingen of muren zijn al die jaren nooit gevonden. Hydrograaf De onderzoekers op het land van Saeftinghe waren van allerlei soort, organisaties en natio naliteiten. Mede daardoor kwam het tot een goede samenwerking met medewerkers van Rijkswaterstaat. Hydrograaf Frans Mol be schikte tevens over oude kaarten van Zeeland en van De Honte of Westerschelde. Daaruit blijkt dat rond 1750 het eilandje De Noord aan geduid werd met 'Schorre en lantaren van Saeftinghen'. De lantaarn bevond zich toen in het verlengde van de vaargeul die Bergen op Zoom verbond met de Westerschelde. Het zou dus kunnen dat het eiken deksel zich ooit in de buurt van de vuurbaak bevond! Rond 1800 verscheen nog interessanter kaart materiaal, vervaardigd door cartograaf Charles-Frangois Beautemps-Beaupré (1766 1854). Daaruit bleek dat het estuarium steeds (en nog steeds!) verandert in vorm en diepte. De Noord erodeerde meer en meer en grote stukken kwamen bloot te liggen. Zeker zo be langrijk is dat Beautemps-Beaupré niet alleen de wijzigingen in kaart bracht, maar ook de vaste punten, zoals de omliggende kerktorens (onder andere die van Ossendrecht, Doel, Kieldrecht en Walsoorden). En nog waarde voller: op één van de details op een Franse kaart staat 'Maison Fanal', hetgeen huis en baak betekent. Landmeter In juni 2005 krijgen de zoektochten van de locale heemkundigen een nieuwe impuls. Een enthousiaste man, die als vrijwilliger de gele deren komt versterken, is in het bezit van een GPS-ontvanger. Bijzondere vondsten worden gecodeerd als waypoint, gefotografeerd en exact in kaart gebracht. Alles wordt in de com puter opgeslagen en later uitgewisseld met de waarnemers van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). 11 Medewerkers met sextant (foto P. Frank) firrj fff C3r WZrf&l Fragment van de kaart van Rillandse en Batse Schorren (collectie F. Mol) 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 13