Bingo! Veertien december 2009 wordt een belangrijke dag. Tijdens een wandeling op de schor ziet men dat een hoopje stenen bloot is komen te liggen, vlak bij een oeverwal op de Noord. Na wat prikwerk worden er ondergronds meerdere aanslagen geteld in de buurt van de stenen. Zonder schop doe je niets en dus komen de vinders terug met de waarnemer archeologie van het SCEZ. De exacte locatie terugvinden is met GPS kinderspel, na wat graafwerk komt er een oppervlak van mooi in verband liggende Spaans tichels bloot te liggen. De coördinaten worden opnieuw (nu tot drie cijfers achter de komma) vastgesteld en ook ter beschikking gesteld van Frans Mol. Door de meetmethode op de peilboot, met behulp van de coördinaten, in omgekeerde volgorde te verwerken, kan hij de meetgegevens vergelijken met enkele kaar ten van Beautemps-Beaupré. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat dit wel eens de plaats zou kunnen zijn van het vuurbaken van Saeftinghe. Op 14 januari 2010 werd het geheel voorzichtig en vakkundig blootgelegd, daarna volledig met water afgespoeld en nogmaals gefotografeerd met een uitklapbare duimstok. Op deze vloer heeft waarschijnlijk een vuurbaken gestaan, volgens oude aanwijzingen op de kaarten. Het moet eruitgezien hebben als een variant op een staande wip of mast met een vuurkorf. De boet Wat in juli 1982 begon als een raadsel, wordt nu in elkaar gezet met het rieten dak, het ton- deksel en de stenen vloer; objecten die op de Noord op een afstand van ca. 150 meter gevon den zijn. Dit dak is dus zeer waarschijnlijk de boet geweest. Voormalige schippers spraken zelfs van een vuurlijn of lichtenlijn, dus over een hoog en een laag licht (vuur) dat werd ge bruikt om een rechte koers te varen. De vonds ten zouden precies in het verlengde van de vaargeul naar Bergen op Zoom gebouwd zijn. Op eigen verantwoording hebben Bleijenberg en Reel-terrijn de gevonden plek met een twee meter lange roestvrijstalen buis verankerd, met daarop de inscriptie 'MAISON FANAL', en dit aan beide zijden, zodat het verleden geconser veerd blijft voor iedereen die na ons zal ko men. (Geo-coördinaten van de gevonden vuur baak: 51° 22,281 N en 04° 12,675 E (de z-waarde is ca. 1 meter boven NAP) Slot Maar er zou dus nog meer te vinden zijn, een lichtenlijn bestaat immers uit twee opstanden! Wordt vervolgd. Bronnen - Oud vuurbaken in het Verdronken Land van Saeftinghe; opgesteld door Richard Bleijen- berg Clement Reel-terrijn (Nieuw-Namen, februari 2010) - Frans Mol (vm hydrograaf RWS Directie Zeeland) 12 Tegel met staande wip en vuurkorf in het Neder lands Tegelmuseum te Otterlo (foto Kees van Hamersveld) 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 14