Le Clinomètre Charles Theo van den Broek In mijn instrumentenverzameling bevindt zich een apart instrument, ooit gekocht door een collega op een rommelmarkt in Parijs (apart in de zin van dat ik het instrument in deze vier kante vorm nog niet elders gezien heb). Bij het instrument was een beschrijving uit het boek van A. Pelletan (lit. 1) toegevoegd als zou het een hellingmeter Chézy betreffen. Echter: het instrument is meer dan dat, omdat het ook uit gerust is met een horizontale rand (360 gra den). Het instrument is vervaardigd door Charles, Rue des Rosiers 42 Paris. (Het is nog onduidelijk wie Charles is. In de lijst: Kon- strukteure und Hersteller geodatischer Instru- mente komt alleen een Charles Louis Cheva lier (1804-1859) voor, zoon van Vincent Jacques Louis, opticien en instrumentmaker, maar die hadden hun firma op een ander adres in Parijs (Quai de l' Horloge). Heeft hij mis schien alleen met zijn voornaam gesigneerd?) Hellingmeter Chézy Eerst enkele opmerkingen over Chézy en zijn hellingmeter (clinograaf, clinometer, clito- graaf). Chézy is bekend geworden door zijn formule voor het berekenen van de gemiddelde stroomsnelheid in een leiding (1775). Indertijd bij de HBCS/Velp (nu Hogeschool Larenstein) verplichte kost voor de hydrologen. Hij was waterbouwkundig ingenieur en directeur van: L'Ecole des Ponts et Chaussées. De hellingme ter van Chézy bestaat uit een stelschroevenblok met daarop draaibaar bevestigd een liniaal met buisniveau (zie tekening), met op de beide uit einden hiervan twee verticale stutten, een korte en een langere, beiden voorzien van een gaatje (oeilleton) en een kruisdradenplaatje. Kortom een simpele vizierinrichting nog zonder richt- kijker (niveau a pinnules). Via dit gaatje en de tegenoverliggende in een rechthoekig kader verschuifbare kruisdraad kon men dan zichten op een verticale baak en een baakinterval af lezen. Er werd dan een zgn bordjesbaak ge bruikt, waarbij de lengte van het baakinterval door de assistent gemeten werd. Het principe is gebaseerd op gelijkvormige driehoeken D a AL Al, zodat D (a/Al) AL Meestal kiest men voor a/Al een ronde waarde bijv 100, dus D 100*AL, waarin a en Al vaste instrumentwaarden zijn. 13 Le Clinomètre. ...met naam en adres van de maker: Charles, Rue des Rosiers 42 Paris (foto's Theo van den Broek) 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 15