Historisch nieuws Haags monument WOII bij Rijkswaterstaat zoek? 'De Hoofddirectie van de Rijkswaterstaat heeft in 1970 het pand aan de Van Hogenhouck- laan verlaten en is naar een nieuw gebouw aan de Koningskade 4 verhuisd. Daar heeft de gedenkplaat zeer waarschijnlijk gehangen in de centrale ontvangsthal. Die centrale hal bevond zich onder de hoogbouw. Na een ingrijpende verbouwing van het pand rond de eeuwwisseling is de ingang verlegd naar de huidige plek in de laagbouwvleugel. Of de plaquette een plek bij de nieuwe ingang heeft gekregen is nog niet duidelijk. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat het pand aan de Koningskade goeddeels verlaten. Of de plaquette is meeverhuisd is niet bekend. Wie kan meer vertellen over de mogelijke verblijfplaats van deze herdenkingssteen? Wie herinnert zich waar hij eerder hing?' (www.vorrws.nl in januari 2018) PS. Nazaten van gevallene Willem van Aken, de eerste op dat alfabetisch RWS-monument met 35 namen, vroegen Rijkswaterstaat tevergeefs waar deze plaquette nu is. Het door die dienst snel doorgeven van de vraag aan de Vereniging Oud-personeel Rijkswaterstaat (VOR) hielp ook niet. Alle namen staan in het boek - een dissertatie - van Adolf Waalewijn: Achter de bres. De Rijkswaterstaat in oorlogstijd, Den Haag 1990, p. 240/241. Daarbij staan ook de namen van drie medewerkers van de Meetkundige Dienst: H.A. Meeuwis, H.E.W. Schut en S. de Vries. (Zij komen met de later bijgefrommelde naam van Hulp bij Metingen C.B.W. Stakman óók voor op een correct herplaatste steen bij RWS-CIV in Delft.) Promotie DHC-redacteur Nicolas de Hilster Op woensdag 9 mei 2018 om 13.45 uur sluit Nicolas de Hilster zeventien jaar onderzoek naar nautische instrumenten voor de plaatsbe paling op zee af met een promotie in de aula van de VU in Amsterdam. De titel van zijn dissertatie luidt: Navigation on Wood. Wooden Navigational Instruments 1590-1731. An ana lysis of early modern western instruments for celestial navigation, their origins, mathemati cal concepts and accuracies. (Redactie DHC) Vraag aan Delftse Universiteitshistoricus dr Abel Streefland Wat gaat u als universiteitshistoricus doen? "Ik ga de geschiedenis van de TU beschrijven. Het is de bedoeling dat er over 25 jaar een nieuw lustrumboek ligt. Daarom ga ik die ge schiedenis beter toegankelijk maken. Ik wil het materieel en immaterieel erfgoed digitaal op één plek ontsluiten. Er is al veel werk verzet, maar het is verspreid over allerlei plekken. Je hebt bijvoorbeeld een beeldbank en een reposi tory, maar nergens is te vinden wat waar is." (www.delta.tudelft.nl - januari 2017) NB. Dr Streefland staat nu in de colofon ook bij de Raad van Advies van DHC. De redactie dankt zijn voorganger dr Han Heijmans voor de samenwerking. Uit repository onder beeldbank TU Delft Hierbij een fragment van een foto uit een serie van 1959 van Kanaalweg 4 in Delft: koepel en platform met de twee kolommen die later zijn afgebroken. De serie staat op www.repository. tudelft.nl/view/. Deze twee kolommen staken door het dak heen, en zorgden voor voortdu rende lekkage, omdat ze verbonden waren met de kolommen van de koepel. Dus ze moesten onafhankelijk van het dak blijven. (Herman Quee: 'Ik herinner me de pilaren goed, heb er als student nog praktische oefeningen op ge daan: zowel een snelliuspunt als een geode- tisch-astronomische plaatsbepaling.') (Joop Gravesteijn) 16 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 18