Schaalgetal niet vindbaar? Bij het plattelandstoerisme in het Groene Hart hoort het poldermuseum Gemaal de Hooge Boezem achter Haastrecht. 'In één van de expositieruimtes liggen de Krimpener- en Lopikerwaard op schaal 1: ..000 aan je voeten', aldus al een tijdje de website www.gemaalhaastrecht.nl/wat-is-er-te-zien/ levensgrote-vloerkaart/. Het gaat om de Topo grafische kaart op schaal 1:25.000, maar de legenda en zeker het schaalgetal waren kenne lijk niet te vinden.Aan de wand hangt in kopie een deel van een anonieme vogelvlucht- kaart van Gouda en omstreken van rond 1525, vanuit het noordwesten getekend. Twee Gou wenaartjes zoeken liever hun huis en speuren dus alleen op de actuele kaart. (Adri den Boer) Uit het Jaaroverzicht 2017 Kadastermuseum Het beschrijven en ontsluiten van de gescan de foto's uit de R.D.-dossiers is gereed. Via de U-schijf zijn zij te raadplegen. Het is de bedoeling dat zij ook op ons externe net te raadplegen zijn. In het Kadastermuseum berusten twee boe ken met gegevens over kadastrale landmeters; de boeken dateren uit de 19e eeuw. De boe ken zijn in 2016/2017 overgezet in een digi taal bestand, dat thans via de U-schijf is te raadplegen. (Alleen op intranet Kad.) (Redactie DHC) Peiltoestel naar Matthijs Sluiter Het maandblad 2017-12 van het Genootschap Onze Taal behandelde het spreekwoord 'Geen peil op iets kunnen trekken'. Men liet Matthijs Sluiter van de studio Het Mes uit Den Haag er een tekening bij maken. Voor de betekenis ver wees men voor al naar een na slagwerk van F.A. Stoet uit 1923-1925. 'Als je wilde weten waar op zee je je bevond, kon je je positie bepalen aan de hand van een peiltoestel dat deel uitmaakte van een kompas - een soort navigatie-instrument dus. Je nam daarbij een vast punt als uitgangspunt: een plaats (op het land) die met zekerheid bekend was, bijvoorbeeld een vuurtoren. Dat ijkpunt heette 'het peil'. Het op basis daarvan bereke nen van de plek waar je je bevond, was dan peilen, in de peiling nemen of er peil op trek ken. Als dit niet lukte kon je 'er geen peil op trekken' waar je was. De figuurlijke betekenis van ergens geen peil op kunnen trekken is dan ook vooral dat je niet weet waar je aan toe bent. (Onze Taal, december 2017, p. 8) 20 Peiltoestel naar Matthijs Sluiter (Onze Taal, december 2017, p. 8) Twee Gouwenaartjes op topografische vloerkaart in poldermuseum Gemaal de Hooge Boezem achter Haastrecht (foto Mieke den Boer-Snoei) 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 22