Varia: welk typen zijn dit? Varia: twee verhalen uit het BHIC 'Landmeten. Landmeter is bezig met een theodoliet op statief te meten. Plaats en jaartal onbekend.' Dat is de beschrijving van een jongensfoto van Gerard Pennarts in het Nationaal Archief (Collectie Spaarne- stad). Een meisjesfoto mist zelfs die ge gevens, maar kreeg wel 'kadaster' als een van de trefwoorden (terwijl die dienst toch weinig waterpaste). De afbeeldingen staan met dezelfde minimale tekst ook op www.fotoleren.nl. Een fragment van beide foto's is hierbij afgebeeld. DHC-redacteur De Hilster weet meer van de instrumenten: het linker instrument is een De Koningh, het rechter een Ni2 (zonder planplaat). Op de website van het Brabants Historisch Informatie Centrum (www.bhic.nl) staan tien verhalen met het woord landmeter erin. Twee verhalen met misverstanden worden hier weer gegeven. De rechter foto toont een baak die in inches verdeeld is, dus dat is kennelijk een Engelse of Amerikaanse opname. (En is de brug rechts achterin niet de Golden Gate Bridge?) Hij lijkt dus niet te behoren tot de collectie 'Vrouwen op Nederlandse landmetersfoto's' Verdere reacties zijn welkom, ook over de driepoot- en landmeterstypen! Op deze fotocollectie is overigens al eerder in dit blad aandacht gevestigd: DHC 2011-2 meldde dat er 12 miljoen foto's van Haarlem naar Den Haag verhuisden en nam er de eerste twee landmetersplaatjes al uit over. Adri den Boer Waarom de Noordstraat in het zuiden ligt Het dorp Wilbertoord en de gemeente Mill en Sint Hubert worden aan de zuidkant begrensd door de Noordstraat. Dat lijkt op zich al niet logisch, maar nog mooier is dat de straatnaam 32 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 34