Reacties eigenlijk ook niets te maken heeft met een windrichting. Volgens ond-streekarchivaris Harm Douma woonde in 1542 in de omgeving van de huidige Noordstraat een zekere Aert van Aer. Van Aers woning werd als uitgangs- pnnt gebrnikt door de landmeters bij de vast stelling van de grens tussen de gemeenschap pelijke Peel van het Nederambt van het Land van Cuijk en de Peel van het Kruisherenkloos ter Sint Agatha. Vanaf Van Aers huis trokken zij een lijn in de richting van de kerktoren van Boekel. In 1625 noemden mensen in de buurt het erf van Van Aer al "Or" en spoedig daarna "den Or". In 1969 hadden oudere inwoners van Wanroij het nog altijd over "de Nor". Het stapje naar "Noordstraat" is dan gauw gezet. Zoom of Moervaart? Het is eigenlijk een raar geval met de Zoom: het is immers maar de vraag of je hier wel van een rivier mag spreken. De huidige Zoom wordt namelijk ook Moervaart genoemd, en die naam verraadt het al: deze waterloop is een oeroude, gegraven vaart, aangelegd voor het vervoer van turf (moer). Jacob Baselis, een gereformeerd predikant in Bergen op Zoom, publiceerde in 1603 zijn boek over De Belegheringhe van Bergen op Zoom. In dit boek bestrijdt hij de mening dat de naam van de stad afgeleid is van een riviertje de Zoom, waaraan de stad Bergen zou liggen. Die vergis sing wordt volgens hem in hand gewerkt door landkaarten waarop de landmeters de turfvaart tekenden als "fluvius Zoom", ofwel de rivier de Zoom. 2017-3 (Historisch nieuws: richttoestellen in vuurtorens) Eind 2017 in Den Helder geweest (KNRM Reddingmuseum Dorus Rijkers). Met een vitrine vol instrumenten voor o.a. oriëntering en plaatsbepaling op zee! Natuurlijk ook de Pelorus (met verklarende tekst): Pelorus; in strument waarmee peilingen kunnen worden genomen, indien het niet mogelijk is dit di rect vanaf het kompas te doen. Op het instru ment staan: Nedinscso-Venlo 1950, een KM- vignet en wel twéé nummers. (Kees van Hamersveld) 33 WESTEHfiflONPtW 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 35