2017-3 (Varia: streetview 1943) De Telegraaf van 19 oktober 1943 was de eerste krant die erover schreef. Hij bevatte voorop een column: Gelukkig initiatief - Het steenen verleden op papier en celluloid. Het ging met name over Amsterdamse monu- menten en noemde als initiator ir. J. Gra- tama (architect Jan Gratama, 1877-1947). Voor dit 'opmeetsysteem' moesten de foto's uitgewerkt worden bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft. (Adri den Boer) 2017-4 (Historische nieuws: IGIE- geregistreerde RWS-instrumenten geveild) De Carl Zeiss Jena level II met reversieni- veau en nummer 22598 bevindt zich nu in mijn collectie en is in oktober via Catawiki aangeschaft (verkoper M. van Zelst). Het instrument staat hier bovenop mijn Carl Zeissvitrine. (Theo van de Broek) Beperkte oplaag, veel reacties! 2017-4 (Historisch nieuws: meten van Everest) Tijdens de afgelopen kerstdagen las ik een boek van Bill Bryson (De weg naar Little Dribbling uit 2015). Bryson weet op een hilarische wijze zijn verhalen iets extra's te geven. Bij het zien van de rechte lijn in zijn boek wist ik meteen dat hij de geografie hoog in het vaandel heeft staan. De aange geven lijn is de langst mogelijke rechtstand op het vasteland dan Groot-Brittannië. Zo begon ik destijds ook met de voorbereiding van mijn fietstocht tussen Brest (Belarus) en Brest (Bretagne). Zie bijgaande afbeelding. Aan de Bryson-lijn wordt een verhalenreeks 'opgehangen', te beginnen op de Seven Sis ters en de vuurtoren van Beachy Head (het mooiste wandelpad van Engeland) en eindi gend bij de vuurtoren van Cape Wrath (Schotland). De in veel reisboeken genoem de en aangeprezen zuidwest-noordoost lijn, tussen Lands End en John o'Groats (the 34 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 36