Voor u gelezen Petra J.E.M. van Dam, Van Amsterdams Peil naar Europees referentievlak. De geschiedenis van het NAP tot 2018, uitgave Verloren Hilversum 2018, 96pagina's (20x17 cm), ISBN 978-90-8704-697-2, €10. Omdat het op 18 februari 2018 200 jaar ge leden was dat de 'kanalenkoning' Willem I het Amsterdams Peil (AP) voor de grote riviéren aanwees verscheen dit voor een breed publiek bedoelde boekje. Het verjaardagsfeit wordt daarin onder- noch overschat: het is één van de vele mijlpalen, genoemd in de NAP-tijdslijn achterin. De titel van dit blijvende werkje is al heel correct. De voorkant bevat trouwens naast de bekende burgemeester Hudde en de onbe kende rijkspeilschaal bij Schoterzijl een water pasinstrument Zeiss NI-2 met planplaat uit de jaren 60, gefotografeerd door de stichting De Hollandse Cirkel. Deze stichting komt ook aan de orde bij een (mijn) foto van het hoofdmerk en het latere ANWB-bord op Oude Delft 95 in Delft. Lezers van dit vaktijdschrift zullen veel reeds weten, maar vast weer genieten van deze zin uit de inleiding: 'Het NAP is heel belangrijk voor de landmeetkunde (geodesie).' Dit boekje legt de relatie breder. Na 'van lokaal naar regionaal' komen 'van regionaal naar natio naal' en 'verwetenschappelijking en globali sering' aan de orde. Gezien het huidige mega- aanbod van digitale kranten heeft de auteur zich met knipsels meer moeten beperken dan haar voorgangers. Ze maakte een prachtkeus, waarin De Tijd-De Maasbode zichzelf in 1962 corrigeerde voor het gebruik van de foute naam 'Nieuw Amsterdams Peil'. En hoeveel landmeters weten (nog) af van het ooit door Van der Weele beschreven conflict van rond 1550 tussen het Amsterdamse stads bestuur en de bewoners van het havengebied Lastage? Het werd opgelost met een peilmerk in een poort, bestaande uit een bout met de drie Amsterdamse kruisjes in de kop! Als geodeten al foto's van de Hudde-peilstenen kennen, weten ze dan ook van die van de Krayenhoff- stenen (met niet alleen een streep, maar ook nog een rondje daarover)? En wie van de gebruikers van baken met bar codes kan de 'Huygeniaanse waterpas' uit het hoofd tekenen? Slechts bij één detail dacht ik aan een ge schiedschrijving van overwinnaar Amsterdam. Er is historisch correct sprake van Delflandse en Schielandse peilen, maar zonder de namen daarvan te noemen. Zeker het Rottepeil van Schieland leek zo een verliezer: men benutte het toch ook nog tot ver in de twintigste eeuw.Waar sommige afgeleide fenomenen, zoals hoogste en laagste punten en de strijd daarom, ontbreken, kreeg het NAP-monument in Amsterdam het hele laatste hoofdstuk. (Als Zuidplasser heb ik toch niets te klagen: mijn foto uit 1987 van een door Schieland vernielde hardstenen rijkspeilschaal van de Snellesluis uit 1829 kwam zelfs in een kadertekst terecht.) Vol vertrouwen in heropening blijft de vermel ding van de huidige Amsterdamse sluiting van wege de verbouwing van de Stoperapassage achterwege. Dit zijn de laatste zinnen van dat hoofdstuk en van de romptekst van het hele boekje: 'Ook bevat het bezoekerscentrum een educatieve ruimte en biedt het diverse pro gramma's aan voor scholen. De tentoonstel ling werd geopend op 12 oktober 2010 door Z.K.H. prins Willem-Alexander. Natuurlijk moest hij een ceremoniële waterpassing uit voeren.' Mooi slot! De uitgave is mede tot stand gekomen dankzij financiële bijdragen van wat tegenwoordig heet 'de dienst Rijkswaterstaat', de hoogheemraad schappen Rijnland en Delfland, het waterschap Amstel, Gooi en Vecht (in natura), het professor Van Winterfonds, de stichting NAP én GIN. Mijn complimenten aan de historica Petra van Dam en aan alle overige betrokkenen, van harte aanbevolen, deze publieksuitgave! Adri den Boer 2018-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 7