Verdeelmachine: eenmaal in geo- vakblad In het Tijdschrift voor Kadaster Landmeetkunde kwam het woord 'verdeelmachine' vanaf 1887 veer tien maal voor en meestal ook met de naam De Koningh. In de latere Nederlandse geo-vakbladen kwam het woord tot heden nog maar één maal voor. Dat was in 1969 in een bijdrage over '150 jaar Kern' in Zwitserland. Gememoreerd werd dat de familie Kern ook speciale machi nes voor eigen gebruik ontwikkelde, waaronder 'de verdeelmachine voor glazen randen, van welke machine de hoogste precisie wordt geëist' (Geodesia 1969-9, p. 185). excursie aan de fabriek 'Physica' van De Koningh. Daarin staat dat de (cirkel)verdeel- machine door de eigenaar zelf was gemaakt. In 1915/1916 bleek uit bijdragen van T. Polée dat de cirkelverdeelmachine met centesimaal ver- deelde rand tijdelijk aangepast voor méér dan voor eigen productie werd benut; het was zelfs een onderzoeksinstrument voor sextanten! Onthulling Vervolgens werden in een museale ruimte de afgedekte nauwkeurige cirkel- en lineaire verdeelmachines onthuld door een gelukkige Peter de Koningh. Pieter van Leijsen informeer de daarna de aanwezigen over de werking: graveerunits met stiften zijn gemonteerd op ijzeren bruggen waaronder de rand kan worden verdraaid of verschoven. Bij de cirkelverdeel- machine worden streepjes in de cirkelrand ge graveerd met een nauwkeurigheid van 0,05 graad. Voor een hele (sexagesimale) cirkel werd deze handeling 720 maal handmatig uitgevoerd! Bij de lineaire verdeelmachine werd met een volledige draai van een handwiel het plateau met het te graveren object 1 mm verschoven. (De bijbehorende cijfers werden vervolgens met een andere machine gegraveerd.) Van Leijsen lichtte ook de restauratie toe: 'Tot het kleinste schroefje zijn de machines uit elkaar geweest.' Tal van foto's werden daarbij gemaakt om de latere montage mogelijk te maken. De lineaire verdeelmachine werd trouwens in 1925 door opa De Koningh gekocht bij de firma G. Kesel in Kempten (D). Tot slot werd de verdere historische collectie (weer) bekeken en werd er nagepraat met een hapje en een drankje. 48 Opvolgend gebeuren bij de lineaire verdeelmachine uit 1925. Geodeet-restaurator Pieter van Leijsen moest ook afscheid nemen van de essentiële graveernaalden. 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 10