Waarom liet Krayenhoff zich overhalen om opnieuw te beginnen? Welke verdeelmachine had de HEMA? 'Eindexamenkandidaten opgelet: HEMA slaat alarm over geodriehoeken die door het hele land te koop waren. Op de meetinstrumenten staan te veel streepjes, waardoor berekeningen die gemaakt worden niet kloppen. Het College voor Toetsen en Examens (CvTE) en het ministerie van Onderwijs waarschuwen voor de 'ongeschikte' en 'foute' exemplaren. HEMA blokkeerde per direct de voorraad. 'Het is een landelijk probleem', vertelt een woordvoerster van de Nederlandse winkelketen. ,We zijn erop geattendeerd door een oplettende examenkandidaat die zat te oefenen, en zijn vervolgens gelijk op actie overgegaan. Op het moment hebben wij een kassablokkade en de geodriehoeken zijn uit de winkels gehaald.' Iedereen die onlangs een geodriehoek heeft gekocht, kan deze kosteloos in de winkel omruilen voor een correct exemplaar. Het bedrijf biedt zijn excuses aan voor de fout. Het is voornamelijk voor eindexamenstudenten belangrijk om te controleren of hun geodriehoek klopt. Het probleem bevindt zich in de streepjes aan de buitenkant van de driehoek, tussen de getallen 50 en 60. Hier staan normaal gesproken 9 streepjes, maar op de geodriehoeken van HEMA staan er 11. Het aflezen van de geodriehoek gaat daardoor verkeerd.' (Algemeen Dagblad, 11 mei 2018) Jan Stehouwer Het bezoek dat Krayenhoff in november 1800 aan prof. Van Swinden heeft gebracht moet voor hem een grote teleurstelling zijn geweest. Op 10 oktober 1798 was hij belast met de samenstelling van de nieuwe kaart, waarvan hij optimistisch had gezegd dat hij die klus in zes maanden kon klaren. Nu, twee jaar later, stond hij met lege handen, en moest het op nieuw gaan proberen! Allereerst moest hij nu terug naar zijn opdrachtgevers. Hij stelde hen voor om geheel opnieuw te beginnen en een driehoeksnet van grote nauwkeurigheid te meten. Dat zou dan, behalve voor de vervaar diging van de nieuwe kaart, ook gebruikt kunnen worden voor de graadmeting en uit eindelijk de vormbepaling van de aarde. Zijn werk zou dan, met het driehoeksnet tussen uitgave uit Duinkerken en Zierikzee, in 1795 gemeten door de Franse geodeet J. Perny de Villeneuve, en het nog te meten net in Noordwest-Duits- land als schakel kunnen dienen tussen het net van Méchain en Delambre en het Deense drie- hoeksnet van prof. Thomas Bugge sr. Met veel 49 vervolg op 'De aanleiding tot de driehoeksmeting van Krayenhoff en de werkzaamheden tot 1801', in: DHC 2017-4, p. 157 e.v. Voorkant facsimile 2010 van een publicatie van Jean- Dominique Cassini en Jean Perny De Villeneuve 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 11