1787), en in 1788 een Verklaring van den Almanak ten dienste der Zeelieden, en een Verhandeling over de inrichting en het gebruik der Octanten en Sextanten, van HADLEY beide uitgegeven door die commissie.7 'Die wijze van de lengte te bepalen was toen bij onze zee-officieren schaars, en bij de koop- vaardijlieden in 't geheel niet bekend.'8 Van Swinden werd ook politiek actief, zo was hij onder andere vanaf 20 februari 1795 lid van de vergadering van Provisionele Representan ten van het Volk van Holland, en was hij van 9 maart 1795 tot 1 maart 1796 gedeputeerde ter Staten Generaal (voor Holland) en later lid van het Uitvoerend Bewind (het dagelijks bestuur) der Bataafse Republiek, van 4 juni 1800 tot 19 september 1801.9 Op 24 september 1795 heeft 'den Franschen Astronomist Perny', die in België was belast met meetwerkzaamheden, vanuit Antwerpen een verzoek gedaan aan de Repraesentans de la Republique des Provinces om 'zyne Aardmeetkundige waarneemingen van Bergen op Zoom tot Alkmaar te moogen vervolgen, ten einde de juiste groote te kunnen bepaalen van den Graad der Aarde,en daar door te verifieeren de meetingen twee Eeuwen geleeden gedaan door Snellius;In het verslag van een vergadering van 30 oktober 1795 lezen we: 'Uw Committé heeft ge- meent, daar niets beeter toe strekken kon, als zig door een kundig Persoon in dit vak kundig te doen voorligten, en heeft gevolglijk, deeze Missieve gesteld in handen van een onzer ver- dienstelykste Medeburgers, den zoo zeer door ons geagten Professor van Swinden.' Uit dat verslag blijkt dat deze daar direct werk van gemaakt heeft, want daarin staat, dat Ul. Committé voor weinige daagen' (dus eind oktober) een interessant bericht ontving van Van Swinden, dat daarna in de vergadering werd besproken. Het is een uitgebreid overzicht van de geodetische ontwikkelingen in Europa in die tijd, met het accent op het feit dat overal de overheid volop meewerkte, zelfs bij grens overschrijdende metingen, tussen landen die in onmin met elkaar leefden! Zijn advies was dan ook dat de Provisionele Repraesentanten van Holland dit voor afhandeling moesten doorstu ren naar de Gedeputeerden ter Generaliteit met het advies om in te gaan op het aanbod van Perny, en deze 'zyn operatien niet alleen tot Alkmaar, maar tot de Helder, Vlieland, Har- lingen, Franeker, de noordelyke gedeelte van Vriesland en Groningen, en eenige weinige Plaatsen in Overysel, Gelderland en het Sticht uittetrekken' 'en indien deeze meetingen dan vervolgends tot Middelburg aan den eenen en den Bosch aan den anderen kant wierden uitgestrekt, zoude men in vervolg de Kaarten van deeze Republieq tot eene nauw keurigheid kunnen brengen, die wy helaas! tot nu toe ontbeeren.' Hij vindt het zó belangrijk, dat hij er nog aan toevoegt, dat '.indien deeze Propositie by H.H. Mog. Onverhooptelyk of niet werd ge- agreëerd of door andere Provintien word over- genoomen, de Provisionele Repraesentanten van Holland zelf den Burger Perny verzoeken zouden inmiddels zyne Operatien in Holland te komen voortzetten'. In de vergadering wordt voorgesteld om de Geduputeerden ter Genera liteit te adviseren om op dit aanbod in te gaan, en men vraagt zich af '.of het niet nuttig voor den Lande weezen zoude, een Persoon de ver- eischte bekwaamheeden hebbende te benoe men, om den Geleerden Perny in zyne waar neemingen en bewerkingen te vergezellen, en meede werkzaam te wezen, waartoe men of den kundigen Professor van Swinden, of zo danig ander geschikt Persoon zoude kunnen doen voorstellen, als deeze Vergadering zoude kunnen goedvinden'. Aan het einde van het overleg zijn de Gecommitterden van Holland en Utrecht het erover eens om conform het voorstel te adviseren, en wordt voorgesteld om 'den Burger van Swinden' aan te wijzen '.om den Geleerden Perny in zyne waarneemingen en bewerkingen hier te Lande te vergezellen en te assisteeren'.10 Let wel, dit gebeurde dus twee en een half jaar voordat er sprake was van de noodzaak om een nieuwe Grote Kaart te vervaardigen! 52 7 Moll, blz. 69 en 70 8 Moll, blz. 28 9 Wikipedia d.d. 28-12-2017 en www.parlement.com, blz.1 van 3. Moll, blz. 77, in de noot 32 op blz. 58 zegt hij dat het was 'van 20 Junij 1800 tot half September 1801'. 10 Decreeten 1795, blz. 1128 t/m 1133 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 14