De instrumenten bevinden zich thans in het depot van de TUDelft (Bijzondere Collecties). Er waren naast deze koffer nog een leren reis koffer en een doos. Vening Meinesz ging altijd op reis met een koffer. Welke koffer hij daar voor gebruikt heeft is onbekend. De inhoud van de leren koffer bevindt zich ook in het depot van de TUDelft, de inhoud van de doos bevindt zich nu in het depot van het Nationaal Archief te Winschoten. Onbekend is wie de verdeling van allerlei meetresultaten tussen hutkoffer, leren reiskoffer en doos gemaakt heeft en hoe dit in z'n werk is gegaan. Het grootste deel van het archief van prof. Vening Meinesz is te vinden in de archieven van de Universiteit Utrecht. Citaat uit artikel Volkskrant: Talloze notitieboeken en boekjes zitten in de kist. Logboeken, mappen met losse bladen, eindeloze reeksen getallen, hier en daar voor zien van een vraagteken in rood, ruwe bereke ningen, formules, schetsen, probeersels, alles in een sierlijk en systematisch handschrift. Onderin een reeks hoge ronde, wat roestige cacaoblikjes, elk 0,25 kilogram, met originele registratierolletjes van de onderzeese slinger metingen. Verbandpleister als etiket, dezelfde zwierige letters, weer dat potlood. Het is de ruwe erfenis van een echte wetenschappelijke held, over wie spannende boeken werden ge schreven en Polygoonjournaals vervaardigd. Zoon van burgemeester Vening Meinesz van Rotterdam, een gentleman van bijna twee meter lang, die wetenschap bedreef waar nog geen geofysicus dat had gedaan: onder zee. Meer gedetailleerd zullen hier in chronol ogische volgorde de aantekeningen en meet- reeksen besproken worden. De in 1879 inge stelde Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing (RCGW) kreeg later ook als taak het bepalen van zwaartekrachtverschillen tussen diverse plaatsen in Europa. De eerste waarnemingen werden in Nederland (Sterren wacht Leiden) verricht in 1892 door de Franse luitenantkolonel Defforges. Ingenieur Modder man was de eerste die in opdracht van de Rijkscommissie metingen deed. Rond 1900 waren er door de Rijkscommissie twee gravi- meters aangeschaft, maar ook enkele chrono- meters en slingeruurwerken. Zwaartekracht metingen werden toen uitgevoerd met een slingertoestel en goed geijkte chronometers voor het gebruik van de juiste seconde. Naar een zwaartekrachtnet voor Nederland Er is een bundel van zestien notitieboekjes uit 1905 t/m 1907 met metingen ten behoeve van de bepaling van allerlei constanten van het vierslingerapparaat van Stückrath (Slinger no 88, 89, 90 en 91); uitgevoerd in het Geodetisch Instituut te Potsdam (Dld) door prof. Haase- mann in samenwerking met ir. Modderman van de Rijkscommissie. Professor L. Haase- mann was in die tijd werkzaam bij het König- lich PreuBisches Geodatisches Institut. Door ziekte kon ir. Modderman zijn werk niet voort zetten. Na zijn overlijden kreeg de net afgestu deerde ingenieur Felix Vening Meinesz in 1910 de opdracht om het werk van Modderman voort ter zetten. Voordat Vening Meinesz kon beginnen met de zwaartekrachtmetingen kreeg hij de opdracht van de Rijkscommissie om onderzoek naar de Franse methode van basismeting te doen. In 1911 vond in de omgeving van Lyon (Frank rijk) een basismeting plaats, uitgevoerd met een speciale combinatie van instrumenten. In de koffer bevindt zich het handgeschreven verslag van de reis naar Lyon. Tijdsbepalingen met diverse uurwerken en het ijken van chronometers Naast het oefenen met slingertoestellen kreeg Vening Meinesz ook training in het bepalen van de tijd (Universiteit Utrecht), in combinatie met gebruik van tijdseinen. In een aparte enve lop bevinden zich een aantal brieven van de Leidse Sterrenwacht (prof. H.G. van de Sande Bakhuijzen en dr. H.J. Zwiers) met ijkgegevens van diverse slingeruurwerken. Er is een aparte map met tijdsbepalingen (1911/1912) in Delft (Kanaalweg 4, Pijler I) volgens de methode van de astronoom Wilhelm Döllen (1820-1897). Diverse klokken werden gecontroleerd, waaronder de Strasser und Rohde no 233 die thans in het Gebouw Kanaalweg 4 aanwezig is; maar ook de vol gende slingeruurwerken Zachariae I (thans in het gebouw van faculteit CiTG TUDelft), Zachariae II (thans gebouw faculteit Bouw- 57 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 19