Historisch nieuws Nulpunt Amersfoort minder zichtbaar? 'De toren functioneerde juist vanwege zijn hoogte en goede zichtbaarheid als 'Nulpunt Rijksdriehoeksmeting Kadaster'', begint Vink zijn betoog. 'Nu ligt er een plan om een 45 meter hoog woongebouw met verspringende terrastuinen te bouwen. Als je vanuit de Utrechtseweg de stad in komt, zal dit nieuwe gebouw THE SPOT het zicht op de Onze Lieve Vrouwetoren ernstig verstoren.' (Tijdschrift Heemschut, juni 2018, p. 28) Ook landmeters 'amfibische cultuur'? 'De relatie van Nederland tot het water is een zaak van waterstaat een woord zo typisch Nederlands dat het niet te vertalen valt.' Tot op de dag van vandaag verschijnen er talrijke stu dies over de lange historie van waterschappen, waterstaatswerken, bedijkers, overstromingen, landmeters, droogleggingen, kortom over alles waartoe onze 'amfibische cultuur' ons bracht. De Vereniging [voor Waterstaatsgeschiedenis] heeft als doel niet alleen de studie naar de waterstaatsgeschiedenis te bevorderen maar ook een breed publiek bewust te laten worden van het belang van deze studies. Zij heeft in samenwerking met de Stichting het Schilthuis- fonds aan de Vrije Universiteit van Amsterdam de bijzondere leerstoel Waterstaatsgeschiede nis. De Vereniging staat open voor iedereen die op een of andere wijze affiniteit heeft met de boeiende geschiedenis van Nederland en het Water.' (www.waterstaatsgeschiedenis.nl) PV 'De Meetband' 20 jaar, gefeliciteerd! Op 14 april 2018 vierde de personeelsvereni ging met de (historiserende?) naam De Meet band van Rijkswaterstaat CIV haar 20-jarig bestaan. (www.pvdemeetband.nl) Erfgoed Rijkswaterstaat deel 2 In het vorige nummer is uit www.vorrws.nl een stereofotobril uit het Rijkswaterstaatsdepot in Hoevelaken afgebeeld. Later volgde op die webstek en in het VORbericht reacties op de oproep om informatie (VOR=Vereniging Oud- personeel Rijkswaterstaat). '...Immers, de actuele omvang en hoogte van kaden, dijken en objecten in het winterbed van de rivieren waren van grote invloed op het waterafvoerend vermogen en dus op de water standen bij hoge afvoeren. Eén van de hulp middelen waarover de RWS vijftig jaar terug beschikte, was de stereofotogrammetrie: lucht opnamen met twee camera's die elk aan het uiteinde van een vliegtuigvleugel waren ge monteerd. De twee tegelijkertijd genomen foto's maakten de hoogteverschillen in het terrein zichtbaar. Maar daarvoor moest je wel de twee foto's tegelijkertijd kunnen bekijken De afgebeelde stereokijker was daarvoor het instrument bij uitstek. De twee foto's werden naast elkaar gelegd, de kijker erboven ge plaatst en dan kreeg je hetzelfde effect als bij de Viewmaster. (View-Master is de merknaam van een systeem voor stereofoto's. Het systeem werd in 1938 uitgevonden door de Amerikaanse Duitser William Gruber en in productie genomen door Sawyer's, een fabriekje in Grubers woonplaats Portland.) Omdat de twee opnamecamera's zo ver uit elkaar waren gemonteerd, werd het diepte effect in de opnamen sterk overtrokken. Dat maakte het makkelijker hoogteverschillen in het terrein vast te stellen. Omdat de foto's bij het interpreteren op een horizontaal vlak moesten liggen om te voorkomen dat de stereo kijker wegschoof, leverde een kwartier opnamen interpreteren al een hardnekkige lage rugpijn op. Van Arbo-zaken hadden we wel gehoord, maar dat was alleen van toe passing op het bedrijfsleven en niet op de Rijksoverheid, zo vertelde de bedrijfsarts/ bedrijfsmaatschappelijk werker.' (Michel Goppel, VOR) Haags RWS-monument WOII terecht Dankzij het VORbericht en een VOR-lid is het Rijkswaterstaatsmonument van eerder de 61 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 23