van der Weydenstraat te Alkmaar op een kleinschalig kantorenterrein. Het gebouw krijgt door de extra verdieping en een wezen lijke verandering aan de gevels een compleet nieuwe uitstraling. Door de grondige verbou wing wordt het bestaande kantoorgebouw ge transformeerd tot een nieuw woongebouw. (www.mp.nl) De woningen in De Landmeter zijn in het na jaar klaar. De verhuur ervan begint binnenkort. De appartementen, de meeste met een balkon, worden gestoffeerd (gordijnen, vloerbedek king, keuken en inbouwapparatuur) opgele verd. Huurders hoeven alleen 'hun meubels naar binnen te sjouwen', legt Huges uit. (Noordhollands Dagblad, 6 april 2018) Ik heb er in 1992-1998 ook nog 'gewoond', kamer 205! (Redacteur Zacharias Klaasse) Bevrijdingslied met landmeter Sems De Semslinie is deels de grens tussen de pro vincies Groningen en Drenthe. De grens is in 1615 op verzoek van de Staten van Drenthe en Groningen uitgezet door de vergeten Johan de la Haye namens de eerste en de bekende Johan Sems namens de andere partij. Herman de Boer schreef in 1945 ter gelegen heid van de bevrijding van de veenkoloniën Het lied van Jan Sems met in negen coupletten onder meer de volgende regels: "Zoals Jan Sems zijn linie trok, Zoo gaan de wegen door het land: Rechtuit-rechtaan, geen kronkelweg Van 't Klooster tot aan Hoogezand. Want recht gaat hier de weg door 't land En recht gaat 't stoere woord. Jan Sems heeft het goed voorgedaan Aan elk, die tot dit volk behoort." Er verscheen 12-14 april 1945 bij boekhandel Schuur in Veendam een prent van met boven aan het gedicht een houtsnede door Nico Bulder: een grote V, links een landmeter aan het werk (en in de V wordt de oorlog verbeeld, rechts de scheepvaart). De webshop van de Groninger Archieven geeft: 'Helaas, dit be stand kan niet worden besteld' en vandaar dit bijgaand openbare schermbeeldfragment met watermerkjes van hun beeldbank: zie voor de volledige prent www.beeldbankgroningen.nl. DHC-donateurs kunnen het vast niet laten om het instrumenttype te duiden, mailen dus svp! (Adri den Boer) Particuliere vakfoto's uit 1941 op internet 'Mijn vader was aan het begin van de oorlog landmeter en kaarttekenaar in opleiding bij het Centraal Teken- en opleidingsbureau van het Schermbeeldfragment van de houtsnede van Nico Bulder op de prent met het 'Lied van Jan Sems' www.beeldbankgroningen.nl George Felix Schmit in 1941 (www.jadoube.nl) 2018-2 De Hollandse Cirkel 67

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 29