Kaart van Warmond uit 1667 gedigitaliseerd uit statiegeld! Historisch Genootschap Warmelda en Erfgoed Leiden en Omstreken gaan een unieke 350 jaar oude kaart van Warmond digitaliseren. „Het is een bijzonder exemplaar. De details zijn voor die tijd ongekend", zegt Warmonder André van Noort, werkzaam bij beide organisaties. De kaart hangt in het trappenhuis in Huys te Warmont - waar onder meer oud-minister Ard van der Steur woont - en is in opdracht van een voormalig bewoner van het Warmondse kas teel, Johan van Wassenaer, in 1667 gemaakt. Wassenaer was in de zeventiende eeuw de heer van Warmond en wilde graag een stabiele inkomstenbron uit belastingen op poten zetten. „En dat was toentertijd nogal een rommeltje", weet Van Noort. De heerser liet daarom een bekende Leidse landmeter, Johan Douw, aan rukken om het dorp aan de Leede en het grondgebied daar omheen in groot detail op papier te zetten. Dit resulteerde in een tekening van twee bij anderhalve meter met daarop straten, gebouwen, watertjes, polders en de Kagerplassen. Het is een soort van combinatie van het op satellietfoto's gebaseerde Google- maps en het hedendaagse kadaster. „Je krijgt een inkijkje in het Warmond van 1667. Het was voor die tijd met vijftienhonderd inwoners een groot dorp." Van Noort prijst de bewoners van Huys te Warmont. „We krijgen alle hulp van ze", zegt de Warmonder. Ook is hij ontzettend blij met zijn dorpsgenoten. Dankzij een statie geldactie bij de lokale Albert Heijn en inzame lingsactie onder leden van Warmelda is drie duizend euro bijeengebracht waarmee de digitale archivering kan worden betaald. De uiteindelijke digitalisering duurt maar één dag en vindt plaats op dinsdag 10 april. „Dat gaan we niet zelf doen, maar laten we aan pro fessionals over." Ervaren kunstverhuizers halen het werk van de muur, restaurateurs maken de kaart schoon en een fotograaf bouwt in de hal van het kasteel een studio zodat de plattegrond op de gevoelige plaat kan worden vastgelegd. www.leidschdagblad.nl8 maart 2018) „Voor Van der Steur is dit een bijzonder mo ment", legt Van Noort uit. De vader van Ard, Ab van der Steur, was gegrepen door de kaart. „Hij heeft er veel onderzoek naar gedaan en er in 1985 een boek over uitgebracht." Het onder zoek van Van der Steur senior kan nu na volging krijgen. Jessy Visser, die voor Erfgoed Leiden en het Frans Hals Museum veel oude kaarten en schilderijen heeft gedigitaliseerd, gaat stukje voor stukje de landkaart fotogra feren. Vervolgens worden alle stukjes aan elkaar geplakt zodat een digitale kaart van ongekende precisie ontstaat. Warmelda presen teert maandagavond de digitale versie aan haar leden en daarna komt de kaart uit 1667 op de website te staan. Vervolgens wordt zoveel mogelijk informatie over de percelen die op de kaart zijn weergegeven, eraan gekoppeld. (www.leidschdagblad.nl, 11 april 2018) Instrumentherkenning? 'Fotografie DDR-Kampfgruppe. Soldaten in Uniform mit Stahlhelm Niviliergerat zur Landvermessung (€5).' (www.ansichtskartenversand.com) 'Niviliergerat zur Landvermessung'? www. ansichtskartenversand. com De kaart van Warmond uit 1667 door Johan Dou www.warmelda. nl 72 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 34