Afsluitdijk Wadden Center In het dit voorjaar geopende Afsluitdijk Wadden Center bevindt zich een interactieve beleefexpositie. Hoofdthema is het (over)leven van de Nederlanders in de Delta, door de eeuwen heen en met het oog op de toekomst van klimaatverandering en zeespiegelstijging. Rijkswaterstaat is één van de partners erin. (www.afsluitdijkwaddencenter.nl) P.S. Achter een bureau verschijnt een virtuele Lely op een gazen scherm en daarachter staat ook - verscholen achter de schemerlamp - een driepoot met een waterpasinstrument (AdB). Caminada-instrument van de Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing hierin (foto TU Delft) Bureau met kleinzoon Arend van Rijn, een virtuele Cornelis Lely en achter de schemerlamp de driepoot in Afsluitdijk Wadden Centre (foto Adri den Boer) tentoonstelling met internationale allure, ge titeld 'Land van Latijn. De Franeker universi teit als spiegel van Europa'. Vanuit de TU Delft zijn ook boeken uitge leend, dat zijn de leerboeken over landmeten. Er zijn hele mooie exemplaren bij. Ten behoeve van de start van de opleiding Civiel Ingenieur in Delft, is de Franeker collectie (1842) leer boeken landmeten naar Delft gegaan. Naast de collectie boeken zijn hier ook de Franeker landmeetkundige instrumenten aanwezig. (Joop Gravesteijn) Uit Nieuwsbrief Kadastermuseum 2018-1 'Dit jaar hoop ik 71 jaar te worden en ben dan aan mijn 55e jaar bij het Kadaster begonnen. Tijd om een opvolger te zoeken. Die is ge vonden in Tonnie Peters (Tonnie.Peters@ kadaster.nl). Per 1 januari 2019 wordt hij Conservator van het Kadastermuseum. Dan hoop ik vrijwilliger te worden voor - zo nodig - rondleidingen in het Kadastermuseum, enz.' (Zacharias Klaasse) Upgrade vitrine in Maproom, Faculty of Architecture TU Delft In DHC van juni 2010 stond in deze rubriek mijn bijdrage 'Kaartenkamer TU Delft verrijkt met instrumenten' (de foto erbij stond ook voorop die editie). Nu in samenwerking met Melle de Winter van nu de Maproom is de in houd uitgebreid met foto's en tekst. De spotjes in de vitrine waren stuk en zijn vervangen, dus het staat er weer allemaal netjes bij! (Joop Gravesteijn) Monumentale peilmerksteen in Oudemolen, gemeente Tynaarlo (Dr.) 'Naast de deur aan de westkant bevindt zich, net boven het maaiveld, een natuurstenen peil- merksteentje met het opschrift: 8.07 M boven N.A.P. Het werd door Rijkswaterstaat aange bracht bij gelegenheid van de 'Eerste Nauw keurigheidswaterpassing' die tussen 1875 en 1885 door Rijkswaterstaat werd uitgevoerd.' (www.rijksmonumenten.nl/monument/38148/ de-zwaluw/oudemolen/) 'Land van Latijn. De Franeker universiteit als spiegel van Europa' In de periode tot 4 november 2018 zal Museum Martena in Franeker in samenwerking met Tresoar een tentoonstelling organiseren over de universiteit van Franeker. In het kader van Leeuwarden Kulturele Haadstêd wordt dit een 2018-2 De Hollandse Cirkel 73

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 35