Grensstenen van spoorwegen... „.zag ik niet in het Spoorwegmuseum in Utrecht, maar staan wel in een museale buiten opstelling bij het station Simpelveld van het 'miljoenenlijntje'. Teksten zijn niet alleen NS, maar ook AM. De spoorlijn Aachen - Maas tricht werd in 1992 gedeeltelijk gesloten. De aansluiting op het Duitse spoorwegnet werd opgebroken, het deel van de lijn tussen Vetschau en Schin op Geul werd door de ZLSM in gebruik genomen als museumlijn. Het traject tussen Schin op Geul en Maastricht bleef in gebruik voor reguliere treindiensten als onderdeel van de verbinding tussen Heerlen en Maastricht, hier rijden treinen van Arriva. Gérard van Teeffelen InfraInformatiebeheerder Prorail AM Informatie, Operatie, Afdeling Inwinnen desgevraagd: 'Leuk is die ene van de Aachen-Maastricht (AM), er zullen ook nog exemplaren zijn van de SS (Staats Spoorwegen) en H(IJ)SM (Hollandsche Spoorweg Maat- schappij). De AM (Aachen-Maastricht) be stond sinds 1853, in 1898 ging de exploitatie over naar de SS, maar de eigendom ging volgens mij pas in de jaren 30 over naar NS. Stenen vroeger gebruikt ter afbakening van NS-eigendommen, ook door het Kadaster. Tegenwoordig niet meer in gebruik, ook niet meer actueel omdat we veel grond langs het spoor hebben verkocht, waardoor onze eigen- domsgrens anders is gaan liggen. Er zullen her en der nog staan, verscholen en vergeten in bosschages, soms te traceren met oude veld werken. Vanaf wanneer tot wanneer er precies grensstenen werden geplaatst weet ik niet, in ieder geval tijdens NS-tijd dus zal tot 1995 misschien nog stenen geplaatst zijn. Langs op geheven spoorlijnen kan je ze ook soms vinden, op de site http://www.railtrash.net/ kom je bij sommige spoorzoekacties nog tegen. Ook werden oude spoorstaven als grensmarkering gebruikt, deze werden verticaal in de grond geslagen/gegraven en de kop wit geverfd.' (Adri den Boer, met dank aan Prorail) Bordje? Nieuw NAP-kunstwerk op stadhuis Almere! GIN-volk voor hun themagroep West werd op 6 juni 2018 al bij de ingang van het stadhuis van Almere geconfronteerd met het belang van hoogtemeten. De waarschijnlijk voor het onderliggende maaiveld aangegeven diepte van -3,20 NAP was voor ondergetekende uit Zuidplas met een laagste maaiveldpunt van -6,76 NAP niet imponerend. De website www.omroepflevoland zegt sinds 2017: 'Een bordje bij de ingang van het Almeerse stadhuis moet de inwoners meer doen beseffen dat ze onder zeeniveau leven en dat dit toch wel heel bijzonder is. Donderdagochtend is een NAP-bordje onthuld door wethouder Huis en Almeerder Olof Nieuwenburg. Tijdens een motiemarkt in 2015 waarbij inwoners van de stad ideeën mochten inbrengen, kwam Nieuwen- burg met het plan om het NAP (Normaal Am sterdams Peil) duidelijk zichtbaar te maken. De gemeenteraad nam de motie over. In elk stads deel komt een NAP-bordje te hangen. Samen met City Marketing en de winkeliersvereniging wordt het plan uitgevoerd.' (Adri den Boer) 75 Grenssteen NS (foto Adri den Boer) Grenssteen AM (foto Adri den Boer) Aan 'motiemarkt' van 2015 te danken kunstwerk op het stadhuis van Almere (foto Adri den Boer) 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 37