Van de redactie Inhoud Graag biedt de redactie dit tweede nummer van 2018 aan. Wie de lijst Bedrijfsdonateurs raad pleegt mist ook daar nog steeds Rijkswaterstaat. Hij of zij ziet - naast nieuwkomer Terraindex B.V. uit Delft - dat er een gemeentenaam is ver vangen. Er vertrok er een, maar Nieuwegein kwam er als een andere Nederlandse gemeente weer bij. Die score bleef zodoende zes. (Er zijn thans in totaal 380 Nederlandse en nog 308 Vlaamse gemeenten!) Aan kopij was er geen gebrek. De Ier Oscar Wilde schreef: 'De enige plicht die we tegenover de geschiedenis hebben, is haar te herschrijven' en dat moet dus bij dit blad wel 25% beknopter! (Bedoeld is geen tipp-exen van witte mannen uit de landmeethistorie, want dan hebben we zelfs in drie nummers per jaar teveel ruimte. Dat we vrouwen niet negéren ziet u hieronder aan een Russisch luciferdoosje uit 1962 weer.) Al zullen senioren onder de lezers er geen grijze haren van krijgen: het nu als datalekker bekende Facebook is in dit blad aanwezig sinds 2014 - en dan nog maar als algemene bron in de rubriek Historisch nieuws. (Geo-Info was op dit puntje eerder: al in 2009.) Of een DHC-er ooit zijn 'eigen' Facebookarchief downloadde bleek nog nergens uit. Dat elke keer als je inlogt het sociale netwerk je plek in GPS-coördinaten registreert moet in dit domein toch vertrouwd overkomen. Herinneringen zijn subjectief, ook in vak geschiedenissen. Ze zijn in dit tijdschrift het meest aan de orde in de rubrieken Varia en Reacties. 'Oral historian' Alessandro Portelli zei het mooi: 'Mensen die over vroeger vertellen, vertellen niet alleen wat ze deden, maar ook wat ze hadden willen doen, wat ze dachten dat ze deden, en wat ze nu denken dat ze deden.' De kopijdatum voor nummer 2018-3 is 31 oktober. Webstektip: www.flickr.com Méér dan instrumentele promotie Nicolas de Hilster (VU) 42 Verdeelmachines van De Koningh nu in Kadastermuseum 46 Waarom liet Krayenhoff zich overhalen om opnieuw te beginnen? 49 De hutkoffer van prof.dr.ir. F. Vening Meinesz in Delft 56 Historisch nieuws 61 Varia: Rijksmuseumobjecten (4) 77 Varia: Boerhaave verbouwd 78 Varia: landmeter als springplank 81 Varia: waterpassen in 1570 84 Varia: landmeten in en om Rotterdam 85 Reacties 86 Column: 'survey offices' als lieux de mémoire 92 Adri den Boer XMIWtimiiïtimj 41 Adri den Boer Adri den Boer Jan Stehouwer Joop Gravesteijn Op www.marktplaats.nl was opnieuw een 'originele RWS-peilschaal' te koop (weer niet bij de Domeinen, maar privé). 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 3