Varia: Boerhaave verbouwd Eind 2011 verschenen er zorgelijke verhalen over wetenschapsmuseum Boerhaave in Lei den. Als andere rijksmusea zou dat per 2012 voor minstens 17,5% eigen inkomsten moeten zorgen, maar staatssecretaris Zijlstra maakte daar met terugwerkende kracht per 2010 van. 'De ongewisse toekomst van museum Boer haave en zijn geodetische erfgoed' was in Geo- Info 2011-12 een artikel van Nicolas de Hilster. Er kwam ook nieuws over een campagne 'Red Boerhaave!' en in DHC 2012-1 stond in de ru briek Historisch nieuws een bijdrage 'Museum Boerhaave gered'. Het museum is recent ver bouwd en vernieuwd! Op de begane grond is er (naast pakweg een tentoonstelling Franken stein) bijvoorbeeld een interactieve familieten toonstelling Wiskunde. Daar zie je onder meer een kleine hoekmeter voor een kanon (1621). Over de cartografie past daarin de aardbol met een daarover vanuit Leiden te spannen lint dat op een vlakke kaart met lichtjes de geprojec teerde gebogen lijn weergeeft. De menselijke maat wordt niet vergeten: een soort 'transver- saalschaal' geeft een Rijnlandse voet, verdeeld in palmen en duimen. Boven zie je bij de sectie Grote Vragen meer dan die grote meridiaankijker van Pistor und Martins uit 1860. Er is een afdeling Water, Stroom Data. 'De opmars van de Ingenieur' is in die afdeling een staande vitrine met pal na die titel wel drie Hollandse cirkels met kom pas. Bovenaan die van Jacob David (Leiden 1653), dan de zeer bewerkte van Anthonius Hoevenaer (Leiden 1650-1695), waarschijnlijk gemaakt voor stadhouder Willem III. De derde in die rij is die van Hendrik Sneewins, ook uit Leiden, en uit dezelfde tijd. Van hem bevat de vitrine ook een grafometer ('variant van Hol landse cirkel'). Die prijkt nu naast de Meetkun dige Machine van Wytze Foppes (Leeuwarden 1651). Naast kaarten en een pantograaf ligt er zo voor een breed publiek ook het boek Prac- tijck des Lantmetens van Sems en Dou. Tegen de muur prijkt een splinternieuw interactief object 'Meten als een landmeter' met een re plica van een Hollandse cirkel (zonder kom pas). 'Je wilt de afstand tot de kerk weten, maar hebt geen zin in natte voeten. Tegen woordig doen landmeters dit met één druk op de knop, maar vroeger moesten ze zelf meten. Ze gebruikten hiervoor een meetinstrument, de Hollandse cirkel, en een wiskundige methode, driehoeksmeting', aldus de introductietekst. 78 Geëxposeerd hoekmetertje voor een kanon, mét tasje (1621). Cartografisch experiment 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 40