Adri den Boer (ook foto's) Junior zou zich hebben laten afbeelden met zijn mooie Hollandse cirkel.' In Geo-Info 2011-7/8 stond een bijdrage 'Museum Boerhaave verwerft 'landmeetkundig portret'' zonder maar een suggestie van wie dat was. In het volledige museale persbericht, afgedrukt in DHC 2011-3, stond nog niet meer dan dat het portret wees in 'de richting van de familie Van Schooten'. De website www.fransvanschooten.nl (Henk Hietbrink) zegt intussen: 'Mijn vermoeden is dat Frans van Schooten senior (1581-1645) afgebeeld is en niet Frans van Schooten junior (1615-1660). 1. Eerste argument is de kaart die de man in zijn hand houdt. De kaart toont de vesting van Grol en senior heeft daar een kaart van getekend. Senior stond dichter bij het landmetersbedrijf en was betrokken bij de belegering van Grol in 1627. Als de man junior zou zijn, dan is het vreemd dat hij zich laat portretteren met een tekening uit zijn kindertijd. 2. Tweede argument zijn de overige attributen. Het zijn landmetersinstrumenten: schietlood, gradenboog en kompas. Junior zou zich hebben laten afbeelden met zijn mooie Hollandse cirkel. Bovendien zou junior zijn tekeninstrumenten gepakt hebben: de ellipsograaf, parabolograaf en hyperbolograaf. 3. Derde argument is het boek. Dat boek lijkt op de aantekenboeken die aan Frans van Schooten senior worden toegewezen. Junior zou eerder zijn eigen boeken op tafel gelegd hebben, bijvoorbeeld De organica conicarum uit 1646 of de Viète Opera mathematica uit 1646 of de Geometria, a Renato Des Cartes uit 1649.' 80 Maarten (6) richt met de Hollandse cirkel-replica. Arend (10) volgt hem na. deel aandacht voor niet alleen ziekte en ge zondheid, maar ook voor geodesie! Sneewins Hollandse cirkel en de Machine van Foppes zijn inmiddels geadopteerd door op de rijks website genoemde particulieren. 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 42