Méér dan instrumentele promotie Nicolas de Hilster (VU) Adri den Boer (ook foto's) Op gezag van de rector magnificus van de VU, prof.dr. Vinod Subramaniam, verdedigde Nicolas de Hilster ten overstaan van de promotiecommissie van de Faculteit der Geesteswetenschappen op woensdag 9 mei 2018 met succes zijn proefschrift. Promotoren waren de historici prof.dr. Karel Davids en prof.dr. Frans van Lunteren. De historische plechtigheid was in de aula met voor de deuren het borstbeeld van Abraham Kuyper en achter het podium een (ongebruikt) kerkorgel. Navigation on Wood, Wooden Navigational Instruments 1590-1731: An analysis of early modern western instruments for celestial navi gation, their origins, mathematical concepts and accuracies is de titel van het Engelstalige proefschrift van De Hilster. Het enige Neder lands in de aula was deze middag de oud Nederlandse tekst van Psalm 124 vers 8 rond 'de maagd in de tuin' op de katheder, het uni versiteitszegel van Kuyper: 'Onse hulpe sij in den name des Heeren'. (De maagd stond eind 16e eeuw symbool voor de Nederlanden. In de 'tuin' had ze een veilige plek gevonden waar ze in vrijheid kon leven.) Bij de verdediging zocht een aanvaller naar het Engelse woord voor 'landrot' en een collega wist het nog ook: landlubber! Verzamel-achtergrond Als verzamelaar van nauti sche en geodetische instru menten verwierf Nicolas de Hilster in 2001 een 19de- eeuwse octant. Omdat hij meer wilde weten over diens voorgangers begon hij het Daviskwadrant te onderzoe ken. Nadat hij met succes een replica ervan had gebouwd maakte hij meer houten navi- gatie-instrumenten. Het ging om instrumenten die met name werden gebruikt voor de breedtebepaling op zee, van Thomas Harriot tot John Hadley toe. Reconstructies en replica's van de instru menten waren om te gebrui ken voor een beter begrip 42 Promovendus Nicolas de Hilster, paranympfen Pieter Aandewiel (links) en Adri Twisk, plus pedel. Achter de VU-katheder met 'de maagd der Nederlanden in de tuin' binnen psalmtekst. 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 4