Column: 'survey offices' als lieux de mémoire P.S. Het Laboratorium voor de Landmeetkunde, Hesselink van Suchtelenweg 6 in Wageningen, staat nog te koop op www.sothebysrealty.nl. De prijs is nu €3.550.000 k.k. Herinneringsmonumenten werden de laatste decennia een 'must'. Van 1984 tot 1992 deed Pierre Nora onderzoek naar plaatsen van herinnering in Frankrijk. Het werk werd een groot succes, doordat het in de huidige tijd van obsessie voor het verleden past. Nora's onderzoek bracht een verandering teweeg van het historische bewustzijn naar een herinneringsbewust- zijn. Mensen ontlenen niet alleen hun identiteit aan de algemene geschiedschrijving, maar de eigen herinnering treedt sterker naar voren in het bewustzijn van de mensen. Met het concept lieux de mémoire introduceerde Nora herinneringsplaatsen, waar de mens in verbinding staat met het verleden. Deed onze stichting DHC van 1998 genoeg mee aan die mode? De DHC-beeldbank heeft (nu) onder 'Markante gebouwen' alleen plaatjes van één Delfts Geodesiegebouw en van enkele onderkomens van de Topografische Dienst. (Utrecht in WOII mankeert daarbij nog.) Onder 'Markante objecten' staat nog een kleine selectie van voor malige Kadasterkantoren, maar dat waren er dan ook erg veel! In de USA lijkt de (andere) landmetersgeschiedenis meer in beeld dan in Nederland, ook op dit detail ervan. Het kan iets te maken hebben met de blanke mannelijke p grondverdeling in de 19de eeuw.... Foto's, museum objecten en modellenhandel illustreren het verschil ook. Van sommige 'survey offices' resteren alleen mooie zwart-witfoto's, zoals de bijgaande. De omschrijving op wikipedia: ''Claims bought and sold. U.S. Land Office practice-contests a specialty.' Attorneys and surveyors in front of office, west of Court House Square, Round Pond, Okla. Terr. By Kennett, January 1894.' In 'ons' Openluchtmuseum in Arnhem vind je geen 'typical survey office' als attractie en met vermelding van de 'earliest surveyors'. Bijvoor beeld in het Manitoba Agricultural Museum wél: http://ag-museum.mb.ca/artifacts/ attractions/surveyors-office/ Al is er hier op GeoBuzz nog niet eens één tweedehandse te vinden: modellen van land meterskantoortjes zijn elders verzamelobjecten! Zie hierbij als voorbeeld AH83 Land Surveyor uit 1994 in de Liberty Falls Collection. Het Nederlandse manco lijkt zelfs te gelden voor de DHC- community. (Die bestaat, ook al huurde DHC nog geen al dan niet blonde vrouwelijke community-manager in.) Tot slot: wat de huidige Nederlandse Kadasterkantoren betreft zijn alleen die in Apeldoorn en Arnhem eigendom. Terzijde: alleen daar kan dus maar sprake zijn van een grensgeschil en van eigenbelang. Adri den Boer 92 'tiCilZfli' 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 54