van hun mogelijkheden. Er werden ooit twee groepen (commerciële) instrumenten gebruikt die verschilden in hun wiskundige principe. De ene groep was gebaseerd op de ideeën van Thomas Hood, de andere op die van Thomas Harriot. plica's uit 2014 op Zr.Ms. 'Snellius' (al afgebeeld voorop De Hollandse Cirkel 2015-4 en in Geo- Info 2018-2). Bij de buluitreiking memoreerde promotor Davids in 2011 door De Hilster bescheiden te zijn benaderd met zijn idee 'iets met zijn onderzoek te doen'. Hij roemde nu trots de vernieuwende aanpak en ervoer de 'drang naar precisie en volledigheid' die De Hil- ster eigen is. (Bij de 815 pagina's van het proef schrift had hij wel de tip: 'Je volgende boek mag best wat dunner.') De promotie vond de professor niet alleen een bijdrage voor de in strumentele, maar ook voor de maritieme wetenschapsgeschiedenis. Verdediging Bij de verdediging bleek ook wel de algemene kloof tussen historici en een technisch verza- melaar/hydrograaf, maar vooral bleek dat de methodologie van reconstructie nieuw was. Historicus prof.dr. Fokko J. Dijksterhuis (VU/ UT) had ook veel geleerd, maar vroeg zich af wat de nauwkeurigheidsbeleving bij de instru mentgebruikers van weleer was. De bronnen waaruit dat zou blijken kende De Hilster niet, maar de eisen waren die van een juiste naviga tie. Oud-conservator Willem F.J. Mörzer Bruyns van het Scheepvaartmuseum (én be kend auteur) had bijvoorbeeld de lastige vraag waarom er meer 17de-eeuwse graadstokken dan daviskwadranten werden nagelaten. Over tuigend legde De Hilster verder uit wat de ver schillen waren in instrumentvoorkeuren in Nederland en de anglofiele wereld. Als de pri maire rol van boeken van toen over maritieme navigatie zag hij ook al de kennisverspreiding. Ook pareerde De Hilster goed vragen van prof. Dijksterhuis over de omgang met de diversiteit van bronnen in zijn onderzoek. Vragen over details op bepaalde pagina's van het proef schrift kon de zaal uiteraard minder bevatten, maar duidelijk was dat met figuur 317 op pa gina 593 bedoeld werd de meetfoto met re- Proefschrift Het proefschrift verscheen in een oplage van 300 exemplaren ('published by Nicolas de Hil ster along the water at the sundials'). Het boek heeft (dus) 815 pagina's met 324 cijfers, 47 ta bellen, acht bijlagen (met extra afbeeldingen en tabellen) en vier indexen. Het eerste jaar na de 43 Nicolas de Hilster toont een daviskwadrant... en een zeemansastrolabium achter de katheder. Uniek, tafel met zelfgemaakte replica-instrumenten naast de VU-katheder: van voor naar achter zeemansastrolabium, graadstok, daviskwadrant en hoekboog. 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 5