NAVIGATION ON WOOD In my thesis I explore the relationship between the instruments, their common ancestors, their construction, and performance of instruments in the period from 1590 to 1731. It was in 1590 when the Englishman Thomas Hood created his cross-staff, the first staff type navigational instrument that used the shadow of an attached vane to cast a shadow on one of its scales. His method of shadow casting was soon improved by countryman Thomas Harriot. Although Harriot's way of shadow casting resulted in a great improvement in the quality of the observations, by almost an order of magnitude, both methods of shadow casting remained into use well into the nineteenth century. Examples of instruments using Hood's shadow casting method were the Davis quadrant and the cross-bow quadrant, while examples using Harriot's method were the hoekboog and demi-cross. www.dehilsterinfo.nl Slot Voor in de trein nam ik het VU-magazine Ad Valvas van ook net 9 mei 2018 mee. Het om slagverhaal was 'Rekenvaardigheid scholieren sluit niet meer aan op universiteit'. Een ver onderstelling was dat dit het gevolg was van jarenlang verhaaltjessommen in het onderwijs, het 'realistisch rekenen' sinds 2010. Wat een wereld van verschil! Thuis las ik later het Historisch Nieuwsblad van juni 2018. Op pa gina 10 stond een samenvatting door Geertje Dekkers van het VU-bericht over de promotie van De Hilster, met een plaatje van een kope ren instrument! promotie is de dissertatie alleen in gedrukte vorm verkrijgbaar, na dat jaar ook als down load via de VU-website. De druk is mogelijk gemaakt dankzij de gulle giften van vier fond sen (J.E. Jurriaanse Stichting, Samenwerkende Maritieme Fondsen, Stichting dr. Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds en de Thijssen- Schoute Stichting). Samen financierden de fondsen ongeveer de helft van de drukkosten, waardoor het proefschrift nu beschikbaar is voor slechts €25 (plus €7 verzendkosten bin nen Nederland). Zie de website www.dehilsterinfo.nl. N. de Hilster, Navigation on Wood, Wooden Navigational Instruments 1590-1731: An analysis of early modern western instruments for celestial navigation, their origins, mathematical concepts and accuracies, (PhD thesis, Vrije Universiteit, Amsterdam, May 2018) 45 Buluitreiking door promotor prof.dr. Karel Davids. (Zijn VU-toga is gemodelleerd naar de Leidse toga: sober zwart laken, geen witte bef, geen knopen en geen kleurtjes.) 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 7