Verdeelmachines van De Koningh nu in Kadastermuseum Adri den Boer (ook foto's) Op 23 mei 2018 werden in het Kadastermuseum in Arnhem-zuid twee gerestaureerde verdeel- machines van de voormalige firma De Koningh uit Arnhem-centrum onthuld. Het herstel en de overdracht waren via de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) georganiseerd. De instrumentmaker gebruikte de machines om maatverdelingen op hoek- en lengtemeetinstrumenten aan te brengen. Directeur Zacharias Klaasse van het Kadaster museum heette bestuursvoorzitter Dorine Burmanje van het Kadaster speciaal welkom, maar ook de broers Peter en Maarten de Koningh, kleinzoons van instrumentmaker Gerrit de Koningh. Klaasse bekende de enkele tientallen aanwezigen van Kadaster, DHC en de familie De Koningh een tijd geleden al met zijn vrijwilligers te hebben afgesproken: 'Het is hier vol, we nemen niks meer in!' Naast de vijfde ook de vierde verdieping van het Kadastergebouw ontruimen voor uitbreiding van het museum leek te ver te gaan. ('Niet het vele is goed, maar het goede is veel.') Toen vanuit DHC een foto van de ongerestaureerde, deels verroeste machines werd getoond zei Klaasse 'nee', maar ook 'Kom maar terug na restauratie', en toen ontzonk hem de moed voor weigering snel. Geodeet Peter van Leijsen had er maandenlang dag en nacht aan gewerkt. Als eerste werd de herboren cirkelverdeelmachine... Uitleg van DHC-restaurator Pieter van Leijsen aan Dorine Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster. onthuld door nazaat Peter de Koningh. 46 2018-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 8