beeld op een met gepaste snelheid getranspor teerde lichtgevoelige film. Die afbeelding en fotografische registratie werd periodiek (elke hele of halve seconde) kort onderbroken met een door de chronometer aangestuurde sluiter. De slingerreflecties bewogen 'op en neer' langs de smalle spleet, zoals bij het Von Sterneckse coïncidentie apparaat de lichtflitsen 'op en neer' bewogen in het gezichtsveld van de kijker; met dien verstande - en dat was de crux - dat bij het fotografische apparaat van Vening Meinesz Van Rest alle vier de slingers ge lijktijdig in beeld kwamen en werden getimed. Deze, in principe ook voor landgebruik toe te passen, techniek was in feite te beschouwen als een modernisering van de methode Von Ster- neck, waarbij de moeizame visuele waarne ming van de coïncidenties op locatie groten deels werd vervangen door 'thuis' uitwerken van de continue registratie van de slingerbewe gingen. Naar, in en terug uit Indië De ijzerhoudende invarslingers zouden aan boord alleen als reserves van pas komen, maar de missie had niet alleen als doel om Vening Meinesz' methode te testen, maar ook door het vestigen van een gravimetrisch met De Bilt verbonden primair basisstation, een aanzet te maken voor de opname van de Archipel als geheel, zoals al ten tijde van de aanschaf van het Stückrath-toestel, twintig jaar geleden, was voorzien.18 Anders dan toen werd gepland, bleef het toestel langer in Nederland, maar nu ging het alsnog op weg naar de koloniën, zij het - dankzij dr. Vening Meinesz' ambities - primair voor metingen op zee. Maar toch, op 11 december aangekomen te Sabang, werden daags daarna waarnemingen verricht, zowel met de messing slingers aan boord van de K-II, als aan land met de invarslingers.19 Hiermee was het eerste punt op Indische bodem ver bonden met de metingen op zee; en die - via de basismetingen aan boord in Den Helder op 17 september (de vooravond van vertrek) - weer met De Bilt, waar eind augustus nog was gemeten. fL,. M Het door instrumentmaker L.L.M. van Rest (KNMI) vervaardigde fotografische registratie-apparaat. Uit: Vening Meinesz, 1932 aiIM V"T 1,1 Fotografische registratie van slingerbeweging met tijdsmarkering. Uit: Vening Meinesz, 1932 De slingers gelijktijdig geregistreerd. Uit: Vening Meinesz, 1932 18 F.A. Vening Meinesz, Gravity expeditions at sea 1923-1930, Delft 1932, p. 16 19 Idem, p. 24 2018-3 De Hollandse Cirkel 101

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 11