geweest zyn, om, ondanks alle die vermoeij- ende werkzaamheden, voor het einde van dit jaar, immers met het begin van het aanstaan de, één of twee bladen der Kaart in gereedheid te hebben; doch, de uitkomst voldeed in gee- nen deele aan die verwagting: zo dra men handen aan het werk sloeg, bleek het weldra: dat de waarneemingen van den Lt. Coll. Direct. KRAYENHOFF dien graad van naauwkeurigheid niet scheenen te hebben, welke hij zig, (gezien hebbende de identiteit van PERNEY'S waarnemingen met de zijne,) hadt voorgesteld; noch dat de waarnemingen van PERNEY in allen opzichten zo naauw- keurig niet konden zijn als dezelve voorkomen, en als zodanig worden aangepreezen in de Allgemeine Geographische Ephemeriden van VON ZACHIV Band I stück, Julius 1799, im Einleitung, pag. XXXI seq.(aan welke op gaave wij ons, bij mangel van de origineele aantekeningen van PERNEY'S waarneemin gen, moeten houden.)" Zie de bijgevoegde kaart die ook afkomstig is uit dat artikel in de Allgemeine Geographische Ephemeriden. Oorzaak van de verschillen De vraag wat de oorzaak van die verschillen zou kunnen zijn moest worden opgespoord (bladzijde 20 e.v.). Waren het fouten van de waarnemers, was de constructie van de repeti tiecirkel van Borda wel goed, of waren de cen- treringsmetingen misschien niet goed gegaan? Wat wel opviel, was dat de gepubliceerde re sultaten van Perny verdacht goed leken te zijn. De som van de drie hoeken in een boldriehoek is altijd groter dan 180°, namelijk 180° het sferisch exces. Krayenhoff merkt dat in som mige van de door hem gemeten driehoeken, de verschillen tot 22" groot waren, maar dat bij de opgave door Perny de verschillen zelden 2" waren. Krayenhoff en zijn berekenaars deden dagenlang hun best om de oorzaken van deze "onaangename en mismoedigende uitkom sten" te vinden, maar na vele herhalingen van de waarnemingen bleek dat Krayenhoff "met de uiterste naauwkeurigheid moest waargeno men hebben". Ze kwamen tot de conclusie dat er misschien bij het centreren zaken over het hoofd waren gezien, zo was men er steeds van TFipuo itiftïi i ebt VdnuAffuur iet Bal .ivaj eken Rc pub Uric fem BPgrqy- Notü) Allg. Geogr. Eph. 1799. Afbeelding driehoeksnet Perny 2018-3 De Hollandse Cirkel 107

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2018 | | pagina 17